Fotbal, Cupa României Timișoreana

Rapid Suceava s-a calificat în turul II

CSM Dorna Vatra Dornei – Rapid Suceava 0 – 4 (0 – 2)

Rapid CFR Suceava s-a calificat ușor în turul secund al Cupei României Timișoreana, după ce miercuri seară a învins cu 4-0 pe CSM Dorna Vatra Dornei.

Meciul a fost la discreția echipei antrenate de Bogdan Tudoreanu, care a deschis scorul după doar șapte minute, când Oniu l-a învins pe goalkeeperul dornenilor, Marolicaru. Avantajul “feroviarilor” s-a dublat spre finalul primei reprize, Șuleru înscriind după o centrare bună a lui Pantea. La adăpostului celor două goluri, rapidiștii au jucat relaxat și în repriza secundă, iar același Șuleru a realizat dubla în minutul 54. Scorul final a fost stabilit de Burlacu în minutul 60, el făcând o cursă solitară de 40 metri la finalul căreia l-a învins pe portarul gazdelor.

Au evoluat formațiile:
Dorna Vatra Dornei: Marolicaru, Ciobanu, Vizitiu, Ivan, Paraschiv, Mitruc, Țifui, Tipa, Hriscu, Kasper, Nemeș. Au mai intrat: Szekely, Melinte și Covalschi.
Rapid Suceava: Pascal, Pantea, Sevaciuc, Răzlog, Spatar, Brânză, Bosancu, Stamate, Romaniuc, Oniu Șuleru. Au mai intrat: Marius Ciobanu, Burlacu, Bejenariu și Sava.
“A fost un meci destul de simplu pentru noi. Pe lângă cele patru goluri cred că mai puteam înscrie de 2-3 ori. Ne-am prezentat la Vatra Dornei cu prima garnitură și băieții și-au făcut pe deplin datoria”, a declarat Bogdan Tudoreanu, antrenorul Rapidului.