> Ediţia a III-a reuneşte specialişti de top din ţară şi străinătate
Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava găzduieşte, în perioada 7-8 mai, cea de-a III-a ediţie a Conferinţei Internaţionale ICEMS-BIOMED (International Conference on Electromagnetic Fields, Signals and BioMedical Engineering), un eveniment de referinţă în domeniul ingineriei medicale şi al interacţiunii câmpurilor electromagnetice cu sistemele biologice.
Conferinţa este organizată de Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca şi Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava, reunind cercetători şi specialişti din centre universitare importante precum Cluj-Napoca, Sibiu, Braşov, Bucureşti, Suceava, Craiova, dar şi din Chişinău (Republica Moldova). Printre invitaţii internaţionali se numără specialişti din Japonia, Portugalia, Suedia şi Bulgaria, precum şi doi cercetători de la CERN.
Evenimentul include sesiuni ştiinţifice dedicate celor mai recente rezultate ale cercetării în inginerie biomedicală, analiză de câmpuri electromagnetice şi aplicaţii medicale de ultimă generaţie. În paralel, pe holul din faţa amfiteatrelor vor fi expuse echipamente de specialitate de către companiile HTEST şi Rohde & Schwarz.
Organizatorii subliniază importanţa strategică a domeniului: „Cercetarea în ingineria medicală şi analiza riguroasă a comportamentului ţesuturilor şi organelor sub influenţa câmpurilor electromagnetice sunt esenţiale pentru dezvoltarea unor tehnologii de diagnostic şi tratament de înaltă precizie”.
Publicul interesat este invitat să participe la lucrările conferinţei, care oferă oportunităţi de colaborare interdisciplinară şi acces la cele mai noi tendinţe din domeniu. (N.B.)


























Comentarii