Ziua de 3 mai 2026 a rămas şi va rămâne o zi de mare însemnătate pentru Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe” şi pentru toată suflarea ortodoxă din Bosanci. A fost ziua întoarcerii părintelui Roman Bârgăuan acasă.
La data de 30 iulie 2025 am găsit, în cimitirul parohial, mormântul părintelui Roman Bârgăuan, ctitorul bisericii noastre, şi, plin de bucurie, l-am sunat pe părintele Constantin Bobu pentru a-i împărtăşi această descoperire. Ne-am propus să restaurăm mormântul, dar timpul şi, poate, pronia lui Dumnezeu au rânduit altceva.
Vizitând locul, în prima vineri a Postului Mare din acest an, Înaltpreasfiţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, a rânduit ca mormântul părintelui Roman Bârgăuan să fie amenajat în curtea bisericii monumentale ctitorite de el. O mare bucurie am simţit atunci; ne-am dat seama că este chemarea părintelui Roman de a fi adus acasă. Tot ceea ce s-a întâmplat în această săptămână, de la deshumare până la slujba de reînhumare, felul în care s-au rânduit toate, ne-au arătat că aceasta este voia lui Dumnezeu şi dorinţa părintelui Roman de a reveni acasă.
Părintele Roman Bârgăuan s-a născut în anul 1850, în Suceava. S-a căsătorit în anul 1878 cu Ecaterina Bucevschi, fiică de preot şi sora mare-lui pictor bucovinean Epaminonda Bucevschi. Împreună au avut 10 copii. În jurul anului 1893 a ajuns paroh al bisericii din Bosanci. În anul 1894, sub păstorirea sa, învăţătorul Păstei Şandru a înfiinţat Corul bărbătesc din Bosanci, care dăinuieşte până astăzi. Între anii 1903–1905 s-a ridicat impresionanta biserică din Bosanci, cea mai mare şi mai frumoasă biserică de mir a Bucovinei. În 1907, pe 21 septembrie, aceasta a fost sfinţită de Mitropolitul Vladimir Repta.
Din păcate, cinci ani mai târziu, pe 25 mai 1912, după o grea suferinţă, părintele Roman Bârgăuan a plecat la Domnul. Cronica parohială din acea zi consemnează că oamenii au plecat după înmormântare la casele lor „frânţi la inimă”.
Dacă atunci, pe 27 mai 1912, a fost un sobor de 12 preoţi la înmormântarea părintelui, iată că, după 114 ani, un sobor de 24 de preoţi, în frunte cu Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar, a săvârşit slujba de reînhumare a părintelui Roman Bârgăuan. Duminică dimineaţa, osemintele au fost aduse în procesiune, în acelaşi sicriu metalic impunător, de bărbaţi îmbrăcaţi în costume naţionale, în Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”, ctitoria sa. Sicriul a fost depus în mijlocul bisericii, apoi a fost săvârşită slujba Sfintei Liturghii.
O biserică plină de credincioşi, din Bosanci şi împrejurimi, l-a primit pe părintele Roman. O linişte sfântă, o emoţie imensă, lacrimi de bucurie – toate ne-au umplut sufletele de lumină. După slujba din biserică şi înconjurarea acesteia, sicriul părintelui a fost coborât în noul mormânt zidit la doar câţiva metri de zidurile ctitoriei sale.
Am dorit ca mormântul să fie împodobit cu ramuri de finic, pentru că şi în cripta sa, la deshumare, am găsit multe ramuri de finic verzi. Nu ne venea să credem cât de verzi şi vii erau acele ramuri.
Mulţumim Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Calinic pentru binecuvântarea sa şi pentru că a rânduit această lucrare. Mulţumim Preasfinţitului Părinte Damaschin Dorneanul pentru slujba deosebită şi pentru cuvintele de folos şi binecuvântare. Mulţumim părintelui protopop şi tuturor preoţilor şi invitaţilor care au făcut din această zi una de neuitat pentru noi, bosâncenii.
Bine ai venit acasă, părinte Roman!
Pr. paroh IOAN BUJOREAN





























Comentarii