Romsilva a marcat debutul Lunii Plantării Arborilor 2026

Suceava este liderul naţional la împăduriri

Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva a dat startul oficial, marţi, 17 martie, campaniei de împăduriri de primăvară şi Lunii Plantării Arborilor printr-o acţiune simbolică desfăşurată la Ocolul Silvic Bucşani, din cadrul Direcţiei Silvice Dâmboviţa. La eveniment au participat directorul general al regiei, Jean Vişan, împreună cu specialişti din centrala Romsilva şi din direcţia gazdă.

Deşi acţiunea de lansare a avut loc în judeţul Dâmboviţa, atenţia naţională se îndreaptă în mod special către Direcţia Silvică Suceava, care are cele mai mari suprafeţe programate atât pentru regenerare naturală, cât şi pentru împăduriri artificiale în campania de primăvară 2026.

Conform programului anunţat de Romsilva, în această primăvară se vor regenera în judeţul Suceava 7.112 hectare din fondul forestier proprietate publică a statului:

4.520 ha prin regenerări naturale, dintre care 441 ha – cea mai mare suprafaţă din ţară – sunt alocate Direcţiei Silvice Suceava; 2.592 ha prin împăduriri (regenerări artificiale), cu 668 ha – tot cea mai mare suprafaţă naţională – prevăzute la Suceava.

Astfel, judeţul Suceava concentrează peste 15% din totalul regenerărilor naturale şi peste 25% din totalul împăduririlor programate la nivel naţional în primăvara anului 2026.

Pe lângă suprafeţele noi, Romsilva va realiza completări în plantaţiile existente pe 1.895 ha şi refacerea plantaţiilor calamitate pe alte 539 ha la nivel naţional.

În ultimii şase ani (2020–2025), Romsilva a regenerat la nivel naţional 83.584 ha, din care peste 155 milioane puieţi plantaţi. Direcţia Silvică Suceava a contribuit consistent la aceste rezultate, fiind una dintre cele mai active direcţii în programele de împădurire şi combatere a tăierilor ilegale. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI