Potrivit viceprimarului Dan Ioan Cuşnir

Multe şantiere sunt abandonate de constructor

> „Lucrările trebuie reluate în regim de urgenţă”, în caz contrar „tot ceea ce s-a făcut până acum se deteriorează” a precizat adjunctul şefului executivului local

Primăria Municipiului Suceava are în vedere ample lucrări de reabilitare pe strada Oituz şi pe cele aferente, potrivit unui proiect aprobat în legislativul local. În acest sens, s-a decis „scoaterea unei suprafeţe de 1.252 de metri pătraţi” din Registrul spaţiului verzi. Prin aceste lucrări, urmărite sunt reabilitarea carosabilului şi trotuarelor, fluidizarea traficului, asigurarea de locuri de parcare, cât şi aplicarea de soluţii moderne de semnalizare rutieră.

„În urma numeroaselor vizite pe teren, pe care le-am făcut împreună cu colegii din Primărie, din departamentele tehnice, am constatat că sunt – şi nu doar pe strada Oituz – multe şantiere abandonate de constructor. Lucrările trebuie reluate în regim de urgenţă, pentru că, dacă nu, tot ceea ce s-a făcut până acum se deteriorează. Există zone cu trotuare construite din anii 60-70, de aceea avem datoria să intervenim pe tot ceea ce însemnă străzile Oituz, şi, ulterior, pe cele adiacente, după ce s-a început pe strada 6 Noiembrie” a explicat viceprimarul Dan Ioan Cuşnir, menţionând că „în forţă” se intră odată cu expirarea zilelor libere de la început de lună mai.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI