Ziua Poliţiei Române a fost sărbătorită la Suceava cu tort, la aniversarea unui viitor poliţist

Întâmplător sau nu, aniversarea a 202 ani de la atestarea Poliţiei Române a coincis cu ziua de naştere a lui Tudor, un copil despre care aflăm că are rezultate foarte bune la învăţătură, fără absenţe şi al cărui vis este să devină poliţist.

Un copil deopotrivă deosebit prin rezultatele sale şcolare şi disciplină, dar şi prin pasiunea faţă de tot ceea ce înseamnă „poliţie” şi dreptate.

„Filonul valorilor sociale trebuie standardizat şi promovat intens, iar, în zi de sărbătoare, de Ziua Poliţiei Române şi de Buna Vestire, dar şi în momentul aniversar al lui Tudor, poliţiştii i-au organizat un moment pe care nu-l va uita prea curând” am aflat de la IPJ Suceava.

După ce au cântat un binemeritat „La mulţi ani!”, poliţiştii suceveni i-au oferit lui Tudor un tort cu însemne stilizate ale poliţiei. Ni s-a spus că a fost un moment care a scăpat puţin de sub control, pentru că nu s-a ţinut cont de dorinţa sa de a împărtăşi bucuria aniversării cu ceilalţi copii prezenţi şi cu familia. Dar cu toţii au putut, însă, să se bucure de micile surprize pregătite de poliţişti şi de tortul aniversar.

„Motocicleta de poliţie şi vedeta poliţiştilor rutieri, autospeciala BMW, au mutat polul de interes din curtea casei sărbătoritului şi au adus bucurie celor mici. Părinţii au fost încântaţi că hărmălaia a fost preluată de poliţişti, care s-au ridicat la înălţime şi au intrat în jocul dezinvolt al copiilor.

A fost un moment frumos, în care s-au unit aniversarea a 202 ani de evoluţie instituţională cu sărbătoarea zilei de naştere a unui tânăr ce reprezintă viitorul Poliţiei Române” ne-a informat Poliţia Judeţeană Suceava. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI