> „Acest lucru ne oferă un confort şi mai mare pentru iarna care vine, având în vedere că deja avem stocul de lemn necesar” a declarat primarul Ion Lungu
Guvernul României a acordat Primăriei Municipiului Suceava suma de 9 milioane de lei, bani destinaţi achiziţionării de combustibil pentru încălzirea locuinţelor branşate la sistem centralizat de termoficare.
Primarul Ion Lungu spune că astfel există premise pentru achitarea la zi a biomasei consumată în centrala pe biomasă a societăţii comerciale Bioenergy.
„În speţă, discutăm despre plata biomasei. Acest lucru ne oferă un confort şi mai mare pentru iarna care vine, având în vedere că deja avem stocul de lemn necesar. Sunt baze să plătim lemnul la zi şi să nu avem niciun fel de probleme” a informat, ieri, şeful administrativului local.
Ion Lungu spune că municipiul Suceava beneficiază de o alocare mai mică în raport cu alţi solicitanţi însă, chiar şi aşa, agentul termic pentru căldura din această iarnă va fi furnizat în bune condiţii.
„Dacă ne comparăm cu Mehedinţi, care a luat 15 milioane de lei, iată că suntem aproape la jumătate. Noi oricum avem asigurată încălzirea pentru sezonul rece, dar este un lucru bun că au venit şi aceşti bani” a precizat Ion Lungu.
























Comentarii