Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru moarte suspectă în cazul decesului unui cioban la Şerbăuţi.
Potrivit primelor date din anchetă, ciobanul lucra de circa o lună la o stână a unui bărbat din Şerbăuţi, după ce în ultimii ani el a lucrat la o altă stână din aceeaşi localitate.
Sâmbătă, în jurul orei 10:30, el a plecat de la stâna unde lucra pe imaşul de pe raza localităţii Şerbăuţi şi a fost găsit decedat la distanţa de aproximativ 300 m faţă de stână.
Din verificările efectuate s-a stabilit că bărbatul era cunoscut drept consumator în mod frecvent de băuturi alcoolice. Cadavrul bărbatului a fost examinat şi nu au fost puse în evidenţă urme de violenţă sau alte leziuni.
Pentru a se clarifica împrejurările în care ciobanul a decedat, s-a dispus efectuarea unei autopsii medico-legale, cadavrul fiind transportat la morga Spitalului Municipal Rădăuţi.
În acest caz s-a deschis un dosar penal cu privire la moartea suspectă a ciobanului, în cauză urmând a se dispune soluţie procedurală de către lucrătorii Postului de Poliţie Şerbăuţi. (N.B.)























Comentarii