Prefectul Alexandru Moldovan vrea accelerarea campaniei de vaccinare

> El a solicitat ieri ca aleşii locali, clericii, personalul medical şi didactic să explice populaţiei „beneficiile vaccinării”

Prefectul Alexandru Moldovan a discutat, ieri, cu primarii din judeţ, solicitându-le accelerarea campaniei de vaccinare împotriva Covid-19. El a cerut ca vaccinarea să fie adusă „aproape de cetăţean” în mediul rural, unde aleşii locali, clerici, personal medical sau didactic să explice beneficiile vaccinării.

Prefectul a avut ieri o şedinţă în sistem online cu primarii celor 114 unităţi administrative din judeţ şi cu conducerea Consiliului Judeţean Suceava, la care au participat şi dr. Alexandru Calancea în calitate de coordonator al măsurilor ce se aplică la nivelul unităţilor medicale din judeţ, directorul executiv al DSP Suceava, farm. Olivia Ioana Vlad, şi dr. Dana Costea, din partea aceleiaşi instituţii.

Discuţiile au evidenţiat necesitatea accelerării campaniei de vaccinare, „premisă în scăderea presiunii pe unităţile ATI din cadrul spitalelor”.

Totodată, s-a apreciat că este necesară aducerea actului medical al vaccinării cât mai aproape de cetăţean, cu precădere în mediul rural.

Mai mult, prefectul este de părere că trebuie conjugate eforturile a cât mai multor vectori de opinie din cadrul comunităţilor – respectiv primari, viceprimari, personal medical, clerici, personal didactic – în vederea diseminării beneficiilor vaccinării.

În cadrul şedinţei s-a discutat şi despre calibrarea eforturilor depuse în funcţie de resursa umană existentă şi de dotări, „fapt ce impune organizarea cât mai eficientă a unor trasee ale echipelor mobile de vaccinare”. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI