Poliţia Suceava anunţă acţiuni de amploare în trafic, cu utilizarea tuturor aparatelor radar

Până la  data de 12 septembrie a.c., la nivel naţional, poliţiştii rutieri vor acţiona în zonele şi pe tronsoanele de drum cu risc rutier ridicat, pentru prevenirea şi combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere grave, a anunţat Poliţia Judeţeană Suceava.

IPJ menţionează că poliţiştii rutieri suceveni, sprijiniţi de poliţişti din cadrul structurilor de ordine publică, vor acţiona zilnic pentru prevenirea accidentelor rutiere şi sancţionarea celor care încalcă legislaţia rutieră  şi pun în pericol siguranţa rutieră. Astfel, zilnic, peste 100 de poliţişti vor fi în trafic cu utilizarea autospecialelor inscripţionate şi neiscripţionate din dotarea IPJ Suceava, urmând a fi utilizate toate aparatele radar montate pe autospeciale, dar şi radarele laser TruCam.

Potrivit Poliţiei Suceava, ieri s-a avut în vedere verificarea legalităţii transportului rutier de persoane şi depistarea conducătorilor auto aflaţi sub influenţa alcoolului/ substanţelor psihoactive.

Astăzi, poliţiştii rutieri vor acţiona pentru combaterea abaterilor săvârşite de pietoni şi a neacordării priorităţii de trecere pietonilor.

Pe 8 septembrie, miercuri, se va acţiona pentru eliminarea abaterilor săvârşite de căruţaşi şi biciclişti, iar, joi, 9 septembrie, vor fi instituite filtre pentru verificarea legalităţii transporturilor rutiere de marfă şi de persoane şi pentru combaterea nerespectării regulilor de trecere la nivel cu calea ferată.

Vineri, 10 septembrie, poliţiştii vor acţiona pentru verificarea respectării regimului legal de viteză şi pentru depistarea conducătorilor auto aflaţi sub influenţa alcoolului/ substanţelor psihoactive.

Pe 11 septembrie, poliţiştii rutieri vor desfăşura activităţi pentru impunerea respectării regimului legal de viteză şi pentru depistarea conducătorilor auto aflaţi sub influenţa alcoolului/substanţelor psihoactive.

Duminică, 12 septembrie, se va acţiona pentru impunerea respectării regimului legal de viteză şi pentru verificarea purtării centurii de siguranţă.

În cadrul activităţilor poliţieneşti, vor fi utilizate aparatele etilotest, etilometru şi drugtest, pentru depistarea şi sancţionarea conducătorilor de autovehicule aflaţi sub influenţa băuturilor alcoolice sau a substanţelor psihoactive, ni s-a precizat printr-un comunicat de presă.

„Reamintim că scopul Poliţiei Române, prin aceste activităţi, nu este acela de a aplica sancţiuni, ci de a limita  numărul accidentelor rutiere şi consecinţele acestora” a subliniat IPJ Suceava. (A.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI