> Ieri, cota râului Suceava la Iţcani crescuse cu 44 cm
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărirea Apelor (INGHA) a emis o avertizare cod portocaliu de inundaţii valabilă în judeţul Suceava de vineri de la ora 16 până luni la ora 12. În acest interval de timp sunt vizate râurile din bazinele hidrografice Suceava (judeţul Suceava), Moldova (judeţele Suceava şi Neamţ), Bistriţa – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţele Suceava, Neamţ, Harghita şi Bacău), Siret – afluenţii mici aferenţi sectorului aval confluenţă Suceava (judeţele Suceava, Bacău, Vrancea, Botoşani, Iaşi şi Galaţi), dar şi râurile din bazinul hidrografic Siret în sectorul amonte de acumularea Bucecea.
Sunt vizate scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate, cu posibile depăşiri ale cotelor de apărare.
Fenomenele se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare în intervalul 29.7.2018 ora 18 – 30.7.2018 ora 10 pe unele râuri din judeţele Suceava, Botoşani, Neamţ, Bacău şi Vrancea, arată INHGA.
De menţionat este că ieri la prânz, râul Suceava avea un debit de 166 mc/s la Iţcani; cota râului crescuse cu 40 cm, la 284 cm, faţă de ora 6 dimineaţa, când era de 244 cm.
O altă creştere importantă s-a constatat pe râul Soloneţ, la Părhăuţi, unde nivelul apei a crescut cu 65 cm, de la 98 cm, la ora 6 dimineaţa la 153 cm la ora 12. (N.B.)
























Comentarii