Aproximativ 1000 de elevi, profesori şi biciclişti (elevi, profesori sau alţii…) sunt aşteptaţi vineri, 19 mai a.c., de la ora 13, la un marş „antiviolenţă, antidrog, antitutun, antialcool şi de prevenire a accidentelor rutiere” organizat de asociaţiile „Euroactiv” şi „Alecs Group” din Suceava.
Potrivit organizatorilor, marşul are loc în cadrul acţiunii „Fii conştient, nu dependent”, pe traseul: esplanada Casei de Cultură – Prefectură, Biblioteca Bucovinei – hotel Bucovina – Primărie – str. Universităţii – Kaufland – Nordic – Catedrală – baia comunală – Casa de Cultură – Prefectura Suceava.
„Acţiunea se desfăşoară în cadrul «Săptămânii naţionale a voluntariatului” şi are ca scop sensibilizarea opiniei publice şi a factorilor de decizie în vederea diminuării obstacolelor şi de prevenire a consumului de droguri, plante etnobotanice, violenţă, tutun, băuturi alcoolice şi de prevenire a accidentelor rutiere” au transmis organizatorii. Ei au mai arătat că, înainte de începerea evenimentului, pe esplanada Casei Culturii, va avea loc un flash mob al unui grup de elevi de la Palatul Copiilor Suceava, iar apoi grupurile de elevi de la şcolile participante vor porni în marş pe traseul stabilit.
La întoarcere, în faţa Prefecturii Suceava, tinerii vor asista la simularea unui accident rutier, unde echipaje de salvare, descarcerare şi autospeciale de lucru cu apă şi spumă vor interveni în salvarea vieţii unor victime implicate în accident.
„Acţiunea este avizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava, autorizată de Primăria Suceava şi sprijinită de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Suceava – Serviciul Rutier, Poliţia Locală Suceava, Inspectoratul de Jandarmi al Judeţului Suceava, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Suceava şi Prefectura Suceava. Măsurile de ordine publică şi siguranţă rutieră pe timpul desfăşurării marşului vor fi asigurate de efective din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Suceava, Inspectoratului de Jandarmi al Judeţului Suceava şi Poliţia Locală Suceava” au precizat organizatorii.
Parteneri ai evenimentului sunt Palatul Copiilor, Inspectoratul Şcolar al Judeţului, Inspectoratul de Poliţie al Judeţului, Inspectoratul Judeţean de Jandarmi, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Bucovina”, Societatea de Cruce Roşie Suceava.






























Comentarii