Bibliotecari, profesori documentarişti, informaticieni, arheologi, istorici, filologi, lingvişti, etnologi, medici, reprezentanţi ai unor prestigioase instituţii de cultură, dar şi profesori, elevi şi studenţi au participat, săptămâna trecută, la prima ediţie a simpozionului „Contribuţia Bibliotecii la afirmarea diversităţii culturale în Bucovina”, organizat la Universitatea „Ştefan cel Mare” Suceava.
Potrivit unui comunicat de presă al USV, în cursul dimineţii de vineri, a avut loc festivitatea de deschidere a lucrărilor primei ediţii a acestui simpozion cu participare internaţională, urmată de susţinerea unor lucrări ştiinţifice în plen de către prorectorul cu imaginea universităţii, relaţii internaţionale şi dezvoltare europeană, prof. univ. dr. Ştefan Purici, directorul Institutului „Bucovina” al Academiei Române, prof. CS II dr. Marian Olaru, directorul Bibliotecii Ştiinţifice a Universităţii Naţionale „Yuriy Fedkovych” din Cernăuţi, conf. univ. dr. Mikhailo Zushman, directorul Bibliotecii Bucovinei „I.G. Sbiera” Suceava, dr. Gabriel Gheorghe Cărăbuş, secretarul ştiinţific al Institutului „Bucovina” al Academiei Române, prof. CS III dr. Vasile I. Schipor, prof. Daniel Hrenciuc de la Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” Rădăuţi, directorul adjunct al Muzeului Bucovinei, dr. Ion Mareş, prof. univ. dr. Olimpia Mitric şi lectorul univ. dr. Harieta Sabol din cadrul Facultăţii de Istorie şi Geografie Suceava, directorul Departamentului de Învăţământ şi Şcoli, Centrul Cultural Român „Eudoxiu Hurmuzachi” Cernăuţi, prof. Arcadie Moisei, şi dr. în medicină Ioan Ieţcu, membru corespondent al Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România.
În cea de a doua parte a zilei de vineri, evenimentul a continuat cu vernisajul „Semnal editorial – publicaţiile Institutului „Bucovina” al Academiei Române”; „Miniatură – text miniat, decoraţie manuscris; corpul de carte – legătură şi decor copertă”, organizat de elevii Colegiului de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava, sub coordonarea profesorilor Camelia Rusu Sadovei, Roxana Blionţu şi Oana Miron.
La finalul vernisajului, bibliotecarele Ramona Ţabrea şi Despina Rotaru au prezentat cele mai importante cărţi de autori bucovineni de diferite etnii aflate în colecţiile Bibliotecii USV.
Manifestarea a continuat cu numeroase comunicări susţinute de profesori şi bibliotecari din învăţământul universitar şi preuniversitar, desfăşurate în sala de lectură „Mihail Iordache” a Bibliotecii USV.
„Lucrările s-au încadrat în problematica celor două secţiuni: «Dinamica dezvoltării bibliotecilor în România» şi «Tradiţia culturală multietnică şi plurilingvismul în Bucovina». La eveniment a participat vicepreşedintele ABR din România, Mioara Voncilă, preşedintele Diviziunii «Biblioteci Universitare», şef de serviciu la Biblioteca Universităţii «Dunărea de Jos» din Galaţi” se precizează în comunicatul de presă.
Adresându-se participanţilor şi organizatorilor acestui simpozion, coordonatorul Bibliotecii USV, prof. univ. dr. SandaMaria Ardeleanu, a subliniat că biblioteca ocupă un rol important în transmiterea informaţiilor generaţiilor următoare, prin intermediul cărţilor.
„Astăzi, la biblioteca noastră am avut parte de un regal de carte scrisă, dar şi un regal de discursuri. Această împletire a textului scris, ca materializare a oralităţii limbii (Saussure), primordială şi fondatoare, cu discursul savuros, cred că poate constitui cheia reuşitei simpozionului. Dacă adăugăm axei ştiinţifice şi axa artistică, ajungem din nou la genericul «Dialogul ştiinţelor şi al artelor la USV», folosit la manifestarea ce a avut loc pentru prima oară în martie 2017, cu prilejul sărbătoriri a 54 ani de la înfiinţarea Universităţii «Ştefan cel Mare» din Suceava. Bibliotecari, profesori documentarişti, informaticieni, arheologi, istorici, filologi, lingvişti, etnologi, medici, reprezentanţi ai unor prestigioase instituţii de cultură, dar şi profesori, elevi şi studenţi au răspuns invitaţiei adresate de colectivul Bibliotecii de la universitatea suceveană, de a reaminti, în acest spaţiu, despre dialogul etniilor din Bucovina, ca principal argument şi principală manifestare a diversităţii culturale. S-au vehiculat concepte, s-au inventat sintagme, s-au rostit versuri, s-a cântat, s-a vorbit despre «Gruparea Canonicilor», dar şi de feminismul bucovinean, s-au redat publicului evenimente şi comori ascunse, s-au promovat iniţiative în domeniul publicaţiilor scrise, dar şi în cel al «digitalizării» drept «calea cea fără de întoarcere». Biblioteca este necesară pentru că în ea cartea nu va muri. Textul scris reprezintă, de fapt, istoria la zi a unei societăţi, a unui popor, a unei generaţii sau chiar a lumii. Biblioteca ocupă un rol important în transmiterea informaţiilor generaţiilor următoare, prin intermediul cărţilor” a spus prof. univ. dr. Sanda Maria Ardeleanu.
Simpozionul organizat de Biblioteca Universităţii „Ştefan cel Mare” din Suceava şi de filiala suceveană a Asociaţiei Bibliotecarilor din România a fost dedicat Zilei Bibliotecarului, ce se sărbătoreşte, anual, la data de 23 aprilie.





























Comentarii