La Festivalul Naţional de Creaţie „Vrancea literară”, scriitorul Decebal Alexandru Seul, din Izvoarele Sucevei, a primit, la secţiunea Proză scurtă, premiul III, pentru volumul „Călătoria”. Trimiţându-ne o copie a diplomei, autorul ne-a furnizat abia de curând informaţia despre reuşita sa la concursul literar a cărui festivitate de premiere s-a desfăşurat la finele lui septembrie 2015, la Panciu, organizatori ai manifestării fiind revista „Salonul literar” ce apare la Focşani, Fundaţia social-culturală „Mioriţa” şi Liga Scriitorilor din Vrancea.
Documentându-ne despre festival, am mai aflat că la secţiunea Roman, Constantin Arcu (pentru „Măştile exilului”) a obţinut premiul special al juriului, un premiu II (la egalitate cu o autoare din Iaşi) a obţinut Constantin T. Ciubotaru din Roşiori de Vede, însă originar din Udeşti – pentru „Zarva Larva (Fuduliile mele mentale din Cealaltă parte a vieţii)”, iar un premiu III (la egalitate cu un autor din jud. Timiş) suceveanul Emil Simion („Furtună în liniştea gândului”). La secţiunea Epigramă, premiul I a fost adjudecat de ieşeanul Vasile Larco (preşedintele de onoare al Cenaclului „Nectarie” Vama – Bucovina), iar la secţiunea Monografii, premiul special al juriului s-a decernat cărţii „Luca Piţu – cap limpede la devălmăşiile cetăţii” a tecuceanului Ionel Necula (născut la Cajvana, Luca Piţu s-a stins din viaţă anul trecut, la Focşani).
…În aceeaşi ordine de idei, Decebal Alexandru Seul ne anunţă, pentru viitorul apropiat, un nou volum: „S-au deschis «părţile cerului»!”. (L.D.C.)


























Comentarii