Organizaţia Salvaţi Copiii continuă campania „Un gest pentru o viaţă”

> Orice ajutor financiar este binevenit pentru salvarea vieţii nou-născuţilor > Anul acesta, filiala suceveană şi-a propus să doteze cu un incubator de transport spitalul din Dorohoi

Organizaţia Salvaţi Copiii, filiala Suceava, şi-a propus să doteze Spitalul Dorohoi cu un incubator de transport, în cadrul campaniei de strângere de fonduri „Un gest pentru o viaţă”.

Preşedintele filialei sucevene, Camelia Iordache, a precizat că a fost ales spitalul din Dorohoi având în vedere că, numai în acest an, acolo s-au născut prematur 31 de copii, din care 26 au fost transferaţi la Suceava sau Botoşani, întrucât spitalul „nu deţine clasificarea necesară asigurării condiţiilor optime pentru acordare şansei la viaţă a acestor copii”. În acest context, este binevenit orice sprijin financiar, care poate fi acordat prin donaţii online, prin SMS la 8844 cu codul „SALVEZ” (2 euro lunar) sau prin donarea a 20% din impozitul pe profit, în cazul societăţilor comerciale.

Camelia Iordache a mai menţionat că, până acum, în cadrul campaniei, filiala Suceava a donat echipamente Secţiei de Neonatologie din cadrul Spitalului Judeţean „Sfântul Ioan ce Nou de la Suceava”, maternităţilor de la spitalele municipale din Vatra Dornei şi Câmpulung Moldovenesc, precum şi Spitalului Judeţean Botoşani.

Prin astfel de campanii, Salvaţi Copiii România şi-a propus schimbarea statisticilor dureroase, potrivit cărora în fiecare an mor circa 1700 de nou-născuţi. „La fiecare 5 ore, un copil mai mic de un an moare. Ţara noastră se menţine pe primul loc în Uniunea Europeană, cu o rată a mortalităţii infantile de 8,8 la 1000 de copii născuţi vii în 2014, cauza principală fiind naşterile premature. O treime dintre aceste decese pot fi prevenite prin dezvoltarea de programe suport pentru mame şi copii şi dotarea maternităţilor şi secţiilor de nou-născuţi cu echipamente medicale performante” au transmis reprezentanţii organizaţiei.

Prin campaniile „Bun venit pe lume!” şi „Un gest pentru o viaţă”, cu sprijinul companiilor şi al miilor de donatori care s-au alăturat, 58 de maternităţi şi secţii de nou-născuţi au fost dotate cu echipamente medicale moderne în valoare de 7.300.000 de lei, fiind salvaţi 18.000 de copii, anual.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI