CSM Bucovina Suceava a „doborât” Stejarul Buzău şi va juca şi anul viitor în eşalonul secund

> Într-un meci contând pentru etapa a II-a a turneului play-out, Stejarul Buzău – CSM Bucovina Suceava 17-29 (7-14)

În etapa a II-a a turneului play-out al Diviziei Naţionale de rugbi, CSM Bucovina Suceava a evoluat, ieri, pe terenul grupării Stejarul Buzău. Dacă în timpul sezonului regulat sucevenii au pierdut ambele partide cu echipa buzoiană, de această dată sucevenii şi-au luat revanşa învingând cu 29-17. Cu această victorie venită la timp, gruparea pregătită de Constantin Vlad şi-a asigurat menţinerea în eşalonul secund al rugbiului românesc şi în sezonul viitor.

Pentru CSM Bucovina Suceava au marcat: Ştefan Ştefăroi, două eseuri, Bursuc şi Preutescu, câte unul, şi Octavian Scolobiuc, trei transformări şi o lovitură de pedeapsă.

„Am condus cu 14-0 în minutul 20, însă în repriza secundă am avut ceva probleme cu arbitrajul. Totul a revenit la normal şi am câştigat pe merit. La acest meci cu Stejarul Buzău am avut un lot complet, o linie de trei sferturi inspirată şi am învins cu punct bonus.

Dedicăm această victorie celui care a fost componentul echipei CSM Suceava în perioada 1990-1995, Constantin Toma, care nu mai este printre noi.

Cu acest succes ne menţinem în Divizia Naţională, indiferent de rezultatul ultimei partide din play-off cu CSM U23 Bucureşti, de sâmbătă, 31 octombrie”, a declarat antrenorul echipei de rugbi CSM Bucovina Suceava, Constantin Vlad.