Fotbal, juniori A1

Echipa Şomuz Fălticeni, campioană de toamnă

Şomuz Fălticeni a devenit campioană de toamnă în întrecerea judeţeană rezervată juniorilor A1, după ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 7-1, în faţa celor de la Bucovina II Milişăuţi, în derbiul acestui sezon. Oaspeţii au condus la pauză pe stadionul „Tineretului”, printr-un gol marcat din penalti, dar au evoluat în repriza secundă cu portarul accidentat, fapt ce le-a permis fălticenenilor să marcheze de şapte ori consecutiv prin Vişinari (3), Chiticaru (2), Tanasă şi Hândac.

Podiumul la finalul sezonului de toamnă este completat de Avântul Volovăţ, învingătoare la „masa verde” în partida cu Voinţa Stroieşti. Ultima rundă a turului a consemnat şi prima victorie pe teren pentru juniorii de la Bucovina II Ciocăneşti, care s-au dezlănţuit în propriul fief, scor 8-0, în faţa celor de la Silva Udeşti.

Sezonul de toamnă se încheie efectiv duminică, odată cu restanţele Progresul Frătăuţii Vechi – Silva Udeşti şi Flacăra Vicovu de Jos – Moldova Drăguşeni.