În semifinalele competiției Challenge Cup

CS Universitatea Suceava s-a calificat, cu o dublă victorie, în fața echipei Ankaraspor

> În manșa secundă a sferturilor de finală, CSU Suceava – Ankara-spor 30-27 (17-13). În tur, sucevenii au câștigat cu 36-33

Sala LPS a fost plină sâmbătă, 23 martie, la meciul retur al sferturilor de finală ale Challenge Cup dintre CS Universitatea Suceava și Ankaraspor. Iubitorii handbalului sucevean au avut de această dată emoții mai puține, pentru că handbaliștii pregătiți de Răzvan Bernicu câștigaseră și în tur, în Turcia, cu 36-33. Începutul partidei a dovedit faptul că turcii alcătuiesc o grupare bine închegată și ambițioasă care trebuia luată în seamă. Cu un atac mai bine construit, oaspeții au dominat primele 10 minute de joc când au și condus pe tabela de marcaj. Treptat însă, și cu ajutorul portarului Șelaru, handbaliștii sucevenii au revenit și au preluat inițiativa, pe care nu au mai cedat-o până la final. Gazdele au avut constant trei, patru și chiar cinci goluri avantaj și în niciun moment nu s-a pus problema câștigătoarei. La pauză a fost 17-13 pentru CSU Suceava în disputa cu Ankaraspor și tonusul pe care handbaliștii suceveni l-au avut pe tot parcursul jocului a arătat că nu pot pierde această întâlnire. Totuși, trebuie remarcată evoluția de excepție a portarului Șelaru, magistral la unele faze. La capătul celor 60 de minute de joc, CSU Suceava s-a impus și în manșa secundă a sferturilor de finală ale Challenge Cup în fața grupării Ankaraspor cu scorul de 30-27. În urma acestui rezultat, formația suceveană s-a calificat în semifnalele competiției, unde va întâlni echipa luxemburgheză Jeunes Esch, echipă care a ajuns în penultimul act, după ce a trecut de belgienii de la Initia Hasselt. Prima partidă a „dublei” cu echipa din Luxembrug se va disputa, probabil, pe 20 aprilie, la Suceava. În cealaltă semifinală a ediției 2012-2013 a Challenge Cup se vor confrunta norvegienii de la Runar și belarușii de la Dinamo Minsk. CS Universitatea Suceava: Șelaru, Stănescu – Mitrea (8 goluri), Chiruț (7 goluri), Acatrinei (5), Gavriloaia (5), Bursuc (3), Starikov (1), Șoldănescu (1), Țuțu, Roșu, Amihăesi, Țigănașu, Dumitraș, Burlacu, Petrea. CSU Suceava va evolua în etapa a XVIII-a pe terenul echipei Poli Timișoara, mâine, de la ora 18, într-o partidă transmisă de Digisport 3. În meciurile jucate în etapa a XIX-a a Ligii Naționale de handbal masculin s-au consemnat rezultatele: Știința Bacău – „U” Cluj 34-27 Poli Timișoara – HC Odorhei 22-26 Pandurii Tg. Jiu – CSM București 27-25 Potaissa Turda – CS Caraș Severin 26-31