Handbal

Victorie reconfortantă pentru CS Universitatea Suceava în fața echipei Dinamo Călărași

> Într-o partidă din etapa a XIX-a, CSU Suceava – Dinamo Călărași 40-28 (17-15)

CS Universitatea Suceava a reușit în etapa a XIX-a a Ligii Naționale de handbal una dintre cele mai bune partide din acest sezon competițional depășind clar revelația Dinamo Călărași. Animați de dorința de a-și lua revanșa pentru înfrângerea surprinzătoare din tur, elevii antrenorului Leonard Bibirig au jucat ca la carte și au câștigat pe merit. Începutul meciului a fost unul mai dificil pentru formația gazdă, care a ratat din toate pozițiile, fiind condusă pe tabela de marcaj de dinamoviști până în minutul 14. Scorul nu a devenit îngrijorător pentru suceveni datorită evoluției de excepție a portarului George Șelaru. Din minutul 20, când scorul era 11-12, oaspeții s-au „tăiat” pur și simplu și pe teren nu a mai existat decât CSU Suceava. Puternic încurajați de publicul spectator, handbaliștii suceveni au marcat de patru ori consecutiv, răsturnând în favoarea lor situația de pe tabela de marcaj. La pauză a fost doar 17-15 și nimeni nu anticipa iureșul din repriza a doua. Nici bine nu s-au așezat pe semicerc jucătorii echipei din Călărași că scorul a devenit 19-15, pentru ca în minutul 37 să fie 23-16, iar în minutul 45 chiar 28-19. Repriza secundă a întâlnirii CSU Suceava – Dinamo Călărași a fost una în care, pe lângă evoluția de senzație a lui Șelaru consolidată și de câteva parade bune ale lui Iulian Andrei și ale lui Andrei Drăghici, au ieșit la rampă doi jucători care nu prea se numără printre principalii marcatori, dar sunt extrem de importanți pentru echipă. Este vorba despre Bogdan Șoldănescu și Mihuț Pancu. Dacă eram obișnuiți cu punctele marcate meci de meci de Acatrinei, Gavriloaia, Mitrea sau Țuțu, de această dată a venit momentul să ne scoatem pălăria în fața unor handbaliști care fac ambele faze de joc, atac și apărare. Șoldănescu a fost păstrat și pe faza de atac și a înscris 5 goluri, unul mai frumos decât celălalt, în timp ce Mihuț Pancu a jucat și din postura de inter dreapta și a marcat de patru ori. Foarte elegantă abordarea antrenorului Leonard Bibirig care a folosit în partida cu Dinamo Călărași toți jucătorii pe care-i avea la dispoziție, aproape toți marcând cel puțin un gol, cu excepția lui Besarab. Faptul că Roșu, Petrea și Țigănașu au arătat că fac față unui meci de Ligă Națională, nu poate decât să bucure conducerea tehnică suceveană și să confirme investițiile făcute în tineret. În urma victoriei din jocul cu Dinamo Călărași, CSU Suceava și-a consolidate poziția în clasament – locul al III lea –, loc care, în mod normal, nu mai poate fi amenințat decât de HC Caraș Severin. CSU Suceava: Șelaru, I. Andrei, Drăghici – Besarab, Mitrea (3), Țuțu (4), Petrea (3), Roșu (3), Acatrinei (5), Șoldănescu (5), Amihăiesei (2), Cântec (2), Șerban Matei (1), Pancu (4), Gavriloaia (6), Țigănașu (2). Declarații după meci: „Am avut o mulțime de ezitări în prima repriză, dar în partea a doua pregătirea noastră fizică superioară a fost decisivă. Am întâlnit surpriza campionatului, care a jucat bine în prima parte a meciului pentru ca apoi să se stingă treptat. Dintre jucătorii noștri i-am remarcat pe Șelaru și Șoldănescu”, a spus antrenorul de la CSU Suceava, Leonard Bibirig. „Felicit echipa suceveană pentru victorie și jocul prestat. Noi am stat în teren doar prima repriză, pentru ca partea a doua să fie cea mai slabă realizată de noi în acest sezon competițional”, a afirmat antrenorul de la Dinamo Călărași, Sebastian Bota. Rezultate consemnate în etapa a XIX-a: CSU Suceava – Dinamo Călărași 40-28 Știința Bacău – HC Odorhei 37-31 CSM Ploiești – „U” Cluj 25-27 Poli Timișoara – HC Caraș Severin 18-22