CS Universitatea Suceava a avut mai mult noroc în meci amical decât în campionat cu HC Odorhei

> Într-o partidă de pregătire, disputată sâmbătă, în sala LPS, CSU Suceava – HC Odorhei 33-32 (15-17)

În cel mai tare meci amical al presezonului competițional 2012, CS Universitatea Suceava a întâlnit sâmbătă, 14 ianuarie, în sala LPS, ocupanta locului trei în Liga Națională de handbal masculin, HC Odorhei. Dacă în meciul din tur jucat pe teren propriu sucevenii nu au avut noroc și au fost egalați în final, deși conduceau cu două goluri pe tabela de marcaj în ultimele 90 de secunde de joc, de această dată șansa le-a surâs și s-au impus pe final cu 33-32. Deși ar fi fost mult mai bine ca lucrurile să fi stat invers și să fi câștigat în campionat, formația suceveană a demonstrat din nou cu această ocazie că rămâne o echipă cu un stil modern de joc, bazat pe viteză și o bună circulație a mingii și o excelentă pregătire fizică. Chiar dacă au venit fără Mihalcea și Talaj, sportivi convocați la naționala României pentru meciurile cu Belarus, cei de la HC Odorhei au evoluat foarte bine, confirmând faptul că sunt o grupare valoroasă cu un antrenor tânăr și priceput. Prima repriză a fost foarte echilibrată, oaspeții fiind „vioara” întâi. CS Universitatea Suceava, cu portarul Șelaru deosebit de inspirat în poartă, a jucat bine în apărare, însă a ratat incredibil pe contraatac. Ghinionul i-a urmărit pe suceveni pe tot parcursul primelor 30 de minute și pe lângă oportunitățile irosite s-au pomenit și cu două accidentări, Țuțu făcând o întindere la aductori, iar Mitrea o entorsă la glezna stângă. A fost 17-15 pentru HC Odorhei după prima repriză, la capătul unui joc frumos, în care oaspeții au profitat din plin de cele patru eliminări din tabăra formației sucevene și de cel puțin patru aruncări de la 7 metri. Tot harghitenii au început mai bine jocul, însă Cântec a reușit să țină echipa suceveană la o distanță rezonabilă. Evoluția bună din apărarea suceveană a fost cea care a determinat și cele câteva contraatacuri bune, finalizate de tânărul Petrea. CS Universitatea Suceava a egalat în minutul 47 la 24 și nu s-a lăsat până la final. Inspirația portarului Iulian Andrei și agresivitatea apărării au făcut în așa fel încât formația suceveană a avut pe final un avans de două goluri, 33-31, avans care nu a mai putut fi surmontat în pofida atacurilor celor de la HC Odorhei. CS Universitatea Suceava a arătat ca o grupare cu moral bun, pregătire fizică bună și o apărare mult mai „ațoasă” față de prima parte a campionatului Ligii Naționale. Așa cum am menționat și la meciul cu Steaua, câștigurile formației sucevene se numesc portarul Șelaru, creșterea de formă a lui Șoldănescu, Petrea, Țigănașu și Schroeder și apariția în atac a tehnicului Acatrinei. Minusurile le reprezintă ratările incredibile de pe contraatac, accidentările lui Țuțu și Mitrea și absența în continuare a lui Chiruț și Bursuc. CS Universitatea Suceava: I. Andrei, Șelaru – Mitrea (3), Pancu (1), Șoldănescu (3), Schroeder (3), Amihăiesei (1), Roșu (1), Gavriloaia (2), Țigănașu, Petrea (5), Cântec (4), Besarab (1), Acatrinei (7), Țuțu (2), Șerban Matei. Marți, 17 ianuarie, CS Universitatea Suceava va juca pe terenul celor de la HC Odorhei.