Festival de goluri în repriza secundă a partidei CSU Suceava – Steaua

> Într-o partidă amicală, disputată ieri în sala LPS, CSU Suceava – Steaua 60-39 (22-19)

În primul meci din seria amicalelor care se vor juca în acest sfârșit de săptămână în sala LPS, CS Universitatea Suceava a întâlnit gruparea Steaua București. Dacă prima repriză a fost destul de echilibrată, gazdele ratând o sumedenie de ocazii, partea secundă a fost la discreția gazdelor, care au marcat nu mai puțin de 38 de goluri. Este drept că repriza secundă a fost mai lungă cu câteva minute decât prima, însă diferența a fost făcută de pregătirea fizică superioară a elevilor lui Leonard Bibirig și de „subțirimea” lotului grupării bucureștene. Semnele pozitive pentru suceveni, cu un pic mai mult de o săptămână până la începutul oficial de campionat, sunt date de revenirea lui Acatrinei, de forma bună arătată de ceilalți jucători de bază, de faptul că tinerii au început să capete încredere și de achiziția inspirată a portarului Șelaru. De cealaltă parte, în meciul dintre CSU Suceava și Steaua s-a putut observa o oarecare oboseală a oaspeților și o tendință de plafonare influențată, fără îndoială, și de faptul că au doar un singur punct după 11 etape în Liga Națională. CSU Suceava: I. Andrei, Drăghici, Șelaru – Besarab (5), Mitrea (5), Țuțu (6), Acatrinei (5), Amihăiesei (7), Gavriloaia (7), Șoldănescu (2), Pancu (4), Petrea (3), Roșu (6), Țigănașu (6), Schroeder (4). Azi, de la ora 9.00, în sala LPS Suceava, CSU II va întâlni formația Steaua București, de la ora 11,00 CS Universitatea va juca cu HC Odorhei, iar după-amiază, de la ora 18,00, formația suceveană va juca cu selecționata de tineret a României. În etapa a XII-a a Ligii Naționale de handbal masculin, CS Universitatea Suceava va juca pe teren propriu în data de 22 ianuarie cu formația CSM Ploiești.