Atletism

Cristina Casandra s-a calificat la Campionatul European de Cros

> După ce s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, atleta Cristina Casandra a obținut și “biletele” pentru Campionatul European de Cros, ce va avea loc pe 11 decembrie, în Slovenia

Cristina CASANDRA

Participantă la Cupa României la cros, care s-a desfășurat, sâmbătă, la Băile Felix, cea mai bună atleta a județului nostru a obținut locul trei și, implicit, calificarea la Europene, confirmând încă o dată valoarea școlii sucevene de atletism. Revenită la începutul acestui an în activitatea competițională, Cristina Casandra are un final de sezon propice. Medaliată în acest an la Balcaniada de cros din Serbia, campioană națională în proba de 3000 metri obstacole și calificată în aceeași probă la JO Londra 2012, Casandra va încheia anul competițional pe 11 decembrie, când va participa la Europenele de cros, unde echipa României are ca obiectiv clasarea pe unul din primele șase locuri. Alături de Cristina Casandra, la întrecerea din Slovenia, din lotul României vor mai face parte Roxana Birca (Steaua București), Ancuța Bobocel (Dinamo București), Paula Todoran (CSM Zalău) și Cristiana Frumuz (CSU Galați), ultima dintre acestea fiind rezervă. “Nu am urmărit decât clasarea pe un loc care să-mi permită calificarea la Campionatul European. Cursa nu a fost ușoară, dar am dus-o bine și mi-am îndeplinit obiectivul. Sper să facem o figură frumoasă în Slovenia”, a declarat Cristina Casandra. Antrenorul sportivei de la CSM Suceava, Silviu Casandra a precizat că vor pleca pe 12 noiembrie într-un stagiu de pregătire la Monte Gordo, în Portugalia, o destinație pe care aceștia au ales-o de câțiva ani încoace. De la Monte Gordo, Casandra va merge la Euro-penele de cros, iar apoi va reveni în cantonamentul din Portugalia, care este finanțat de Federația Română de Atletism și Comitetul Olimpic Român. În proba de tineret feminin, Iuliana Coșarcă, de la CSM Suceava, a cucerit locul trei la individual. Sportiva antrenată de Silviu Casandra a fost întrecută la limită de Liliana Danci (Olimpia București) și Oana Mircea (CSM Pitești). Din păcate FRA a decis să nu trimită la Europenele de cros echipa feminină de tineret din care ar fi făcut parte și sportiva suceveană. CSM Dorna Vatra Dornei a luat două locuri întâi și două locuri trei În proba masculină a juniorilor I, care s-a desfășurat pe distanța de 6 kilometri, Andrei Leanca de la CSM Dorna Vatra Dornei s-a clasat pe locul cinci, la șase sutimi de secundă de ocupantul primului loc, Claudiu Cimpoieru (CSȘ Ilfov). În aceeași cursă, Marius Haschioschi de la CSȘ Gura Humorului a ocupat locul 11. În concursul juniorilor II, dorneanul Andrei Leanca s-a clasat primul. Sportivul legitimat la CSM Dorna Vatra Dornei i-a devansat pe Andrei Bărbuț (LPS Banatul Timișoara) și Bogdan Motogna (LPS Bistrița). La această categorie de vârstă, Marius Hascioschi a terminat al șaselea. La junioare III, Cornelia Pușcașu (CSM Dorna) s-a clasat pe locul 11. La copii I, întrecerea s-a desfășurat pe lungimea de 2000 metri. Alexandru Lostun de la CSM Dorna Vatra Dornei s-a clasat pe locul 12. În întrecerea destinată categoriei de vârstă copii II, CSM Dorna Vatra Dornei a cucerit locul I în concursul pe echipe, grație clasărilor bune obținute de Daniel Mihăescu (locul 2), Paul Cervenca (locul 5) și Andrei Prisecaru (locul 7) și Iulian Simionescu (locul 12). La categoria copile II, care au alergat 1200 de metri, CSM Dorna Vatra Dornei a luat locul trei în concursul pe echipe. Paul Vîntu (locul 6), Andreea Mezdrea (locul 13), Eliza Bejenaru (locul 22) și Diana Rusu (locul 27) au acumulat puncte care au dus echipa dorneană pe a treia treaptă a podiumului, după formațiile CSȘ Caransebeș și LPS Vaslui. Dorna Vatra Dornei a mai luat un loc trei și la copile III.