La aceasta au contribuit datele fundamentale negative. În primul rând, faptul că Moody’s a plasat ratingul SUA sub evaluare pentru o posibilă retrogradare de la nivelul „AAA”, decizie cauzată de lipsa acordului între Casa Albă și Congres în ceea ce privește ridicarea plafonului datoriei de stat, care ar avea drept scop evitarea intrării în incapacitate de plată (default). La rândul ei, agenția Fitch a retrogradat ratingul Greciei pentru datoriile pe termen lung cu trei trepte, de la nivelul „B+” la „CCC”, considerând că intrarea în default a Atenei este o posibilitate reală. Cursul euro a fost stabil, el urcând ușor de la 4,2748 la 4,2778 lei, tranzacțiile realizându-se într-un culoar îngust, 4,2790 – 4,28 lei, după ce închiderea de miercuri se realizase la 4,2850 – 4,29 lei. La sibex.ro, până la ora 14:30, tranzacțiile pe septembrie se realizau ieri la 4,2639 – 4,2775 lei, pe decembrie la 4,28 – 4,29 lei iar pe martie 2012 la 4,28 – 4,3025 lei. Dolarul american scădea de la 3,0323 la 3,0119 lei. Raportul euro/dolar creștea de la 1,4158 la 1,4282 dolari, însă piețele așteptau rezultatele întâlnirii de astăzi a liderilor din euro-zonă, dedicată modului de rezolvare a crizei din Grecia. La Sibiu, prețurile futures pe acțiuni și indicele Dow Jones se mențineau pe „roșu”. Raportul euro/dolar era cotat la ora 14.30 la 1,4135 pe septembrie și la 1,411 pe decembrie. Fixingul de ieri dimineață de la Londra aducea un nou maxim istoric de 1.592,50 dolari/uncie, în timp ce la sibex.ro cotarea pe august urca la 1.593,4 dolari. (RADU GEORGESCU, Domus M&D)
În loc să se calmeze, piețele financiare devin tot mai agitate, investitorii căutând plasamente considerate cât mai sigure, precum francul elvețian sau aurul. Astfel, francul a atins ieri un nou maxim istoric, el urcând de la 3,6506 la 3,6941 lei, raportul lui față de euro coborând la 1,1495, mai jos cu 8,3% față de începutul anului.
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!























Comentarii