Pentru a doua oară consecutiv, la examenul de competență lingvistică în germană

Colegiul „Petru Rareș”, singurul „integralist” din țară

Colegiul Național „Petru Rareș” este, pentru a doua oară consecutiv, singurul liceu „integralist” din țară la examenul pentru obținerea diplomelor Sprachdiplom, toți cei 18 elevi ai colegiului participanți la examen obținând această diplomă.
 

Festivitatea de înmânare a diplomelor Sprachdiplom, oferite de statul german elevilor de la clasele bilingve, s-a desfășurat ieri în aula colegiului, în prezența reprezentantului Ambasadei Germaniei în România, prof. Willi Weiss, a conducerii școlii, profesorilor de germană și a elevilor. Remarcând că „Petru Rareș” este cel mai bun liceu din țară, Willi Weis a înmânat diplomele celor 18 elevi din clasa a XII-a care învață intensiv germana și a precizat că de acum ei au oportunitatea de a studia și chiar de a munci în Germania. „Știu că în școala dvs. este o atmosferă specială, elevii vin regulat la școală, ceea ce nu e cazul la multe școli din România. Acesta e și motivul succesului, hărnicia elevilor, care e cea mai importantă. Acum aveți condițiile necesare pentru a studia în Germania, fiindcă v-ați pus bazele pe cont propriu și prin muncă cinstită. În Germania nimic nu se poate cumpăra, totul se obține prin muncă. Economia germană înflorește, în Europa fiind pe primul loc, iar în lume pe locul III după SUA și China, astfel că există pentru elevii de aici foarte multe posibilități să lucreze în Germania și să facă o carieră importantă”, a spus dl Weiss. Directoarea școlii, prof. Daniela Dungeanu, a precizat că „Petru Rareș” este din 2006 partener cu Republica Federală Germania, succesul elevilor colegiului fiind cu atât mai merituos cu cât două treimi din școlile implicate în acest examen sunt de limba germană: „Colegiul «Petru Rareș» este singura școală din țară care a obținut acest rezultat de excepție. Bucuria noastră este cu atât mai mare cu cât, din cei 18 laureați, 13 sunt elevii liceului nostru încă din clasa a V-a, urmând în gimnaziu cursurile clasei cu predare intensivă a limbii germane. Meritele acestor performanțe deosebite revin atât elevilor, cât și profesorilor care i-au pregătit de-a lungul anilor: profesoarele Ella Shlosberg, Ștefania Mitre, Anca Zaharia, Ramona Greciuc și Magdalena Tecuceanu”. „N-am fi reușit fără ajutorul profesorilor” Examenul de competență lingvistică (Deutsches Sprachdiplom) este organizat în două părți, cele două probe, oral și scris, desfășurându-se în perioade diferite. Pentru acest examen elevii s-au pregătit încă din clasa a XI-a, continuând intens în clasa a XII-a, iar pregătirea a fost considerată de ei stresantă. „Deși examenul n-a fost primul, pentru noi ziua examenului a fost o combinație de stres, emoții și ușurare. Am fost foarte surprinși de rezultate, iar bucuria a fost covârșitoare și a fost o răsplată pentru munca și energia investite. N-am fi reușit fără ajutorul profesorilor. Examenul este avantajos și pentru cei care vor să studieze în Germania, dar și în România”, a precizat unul dintre elevii care au obținut Sprachdiplom. Dirigintele clasei respective, prof. Mihai Erhan, a apreciat, la rândul său, că n-a fost un examen ușor: „Apreciez participarea masivă a copiilor, mai ales că preselecția care se face la nivelul școlii noastre este foarte dură. Examenul cu proba orală se dă la colegiul nostru cu observatori din Germania, iar tezele sunt corectate în Germania, este un examen mondial”. Prof. Ella Shlosberg predă de 3 ani germana la colegiul menționat și a ținut să precizeze că rezultatul elevilor este cu atât mai important cu cât a fost obținut prin muncă cinstită: „În principal, cel mai important este că elevii mei au luat examenul, iar la fel de important este că au trecut cu bine de examen prin muncă cinstită și sper să-și amintească mereu de acest lucru. Orice faci e cu adevărat bine când e făcut cinstit și poți fi mulțumit de ceea ce ai realizat”. Festivitatea decernării acestor diplome a fost, de fapt, o mică sărbătoare dedicată limbii germane, fiindcă în deschiderea acțiunii, un grup de elevi din clasele a VII-a și a VIII-a cu predare intensivă a limbii germane au prezentat o scenetă în limba germană și un colaj de dansuri populare germane.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: