„Am primit comunicat din partea CNAS, dar noi facem încasări printr-un sistem compatibil cu SIUI și dăm adeverințe de asigurat pensionarilor și coasiguraților de pensionari pe care-i găsim în baza veche de date”, a declarat ieri purtătoarea de cuvânt a CAS Suceava, ec. Anda Sălăgean. Ea a mai precizat că ieri, până la ora prânzului, 130 de persoane și-au plătit contribuția la Sănătate, fiind eliberate 30 de adeverințe de asigurat. Casa Națională de Asigurări de Sănătate a suspendat activitățile de încasare a contribuției și de eliberare adeverințelor de asigurat la instituțiile din subordinea sa din țară în zilele de 13 și 14 ianuarie, ”din motive tehnice, derivate dintr-o sursă externă competențelor noastre, respectiv platforma care gestionează bazele de date”. CNAS a mai precizat în comunicat că, ”pentru situațiile de urgență, vor fi luate toate măsurile la nivelul fiecărei case de asigurări de sănătate astfel încât drepturile asiguraților să nu fie afectate”.
În pofida defecțiunilor la serverul de la nivel central
La Casa de Asigurări de Sănătate Suceava se fac în continuare încasări ale contribuțiilor și se eliberează adeverințe de asigurat, chiar dacă Casa Națională a dat ordin de suspendare a activității din cauza unei defecțiuni la sistemul informatic SIUI.
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!
























Comentarii