În urma verificărilor, suma atrasă suplimentar la bugetul statului este de 10,5 milioane lei, 7,2 milioane lei reprezentând diferențe de impozite și taxe, 2,6 milioane lei vechi – accesorii aferente, iar 451 mii lei – amenzi contravenționale. Potrivit informării amintite, suma este dublă comparativ cu perioada similară anului 2006, fiind trecuți prin ciur în plus 352 de agenți economici. Începând cu luna aprilie, au fost verificate un număr de 247 de persoane fizice autorizate, sumele stabilite suplimentar a intra la buget ridicându-se la peste 349 mii lei. Din total, 271 mii lei reprezintă diferențe de impozite și taxe, 60,8 mii lei – accesorii aferente, iar 21,1 mii lei sancțiuni contravenționale. În timpul controalelor au fost emise decizii de impunere, iar în cazurile de abateri grave de la legislația în vigoare, au fost întocmite și înaintate plângeri penale către parchetele de pe lângă judecătoriile din județ.
În primele 5 luni ale anului în curs, Direcția Generală a Finanțelor Publice Suceava a adus în plus la bugetul statului suma de 10,87 milioane lei. Un raport al instituției arată că, până la începutul lunii iunie, inspectorii fiscali au controlat un număr de 1162 agenți economici persoane juridice.
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!
























Comentarii