În urbanismul municipiului Suceava

Responsabilii „se fac că nu văd” nerespectarea legii

Organizația Județeană a PRM Suceava își exprimă îngrijorarea față de situația activității de urbanism a municipiului Suceava. Într-o întâlnire cu presa locală, șeful organizației, Gheorghe Acatrinei, a spus că, în ultimul timp, se remarcă o proliferare a construcțiilor de tip chioșc, pentru care nu există un proiect-tip, încadrabil în specificul arhitectonic al zonei, acestea sfidând principii minime de estetică. Dl Acatrinei susține că aceste construcții sunt ridicate pe spațiile verzi și pe locurile cu vad, rămase încă neocupate. Pe de altă parte, subliniază domnia sa, cu toate că res-pectivele chioșcuri sunt prevăzute ca amenajări temporare, din materiale ușoare, majoritatea nu respectă condițiile impuse.
 

Ex-senatorul Acatrinei relevă că neregulile din urbanism predomină și în interiorul cartierelor. Acesta deoarece compartimentul specializat al Primăriei și CL Suceava avizează și autorizează ridi-carea de vile și spații co-merciale până pe sub gea-murile locatarilor de la blo-curile vecine, fiind încălcate flagrant dispozițiile privind amplasarea acestor obiective. „Toate aceste lucruri sunt tolerate de responsabilii muni-cipalității și consilierii locali din Comisia de urbanism care, acolo unde au interes, se fac că nu văd faptul că legea este încălcată”, pre-cizează președintele PRM Su-ceava, adăugând că situațiile semnalate sunt posibile și ca urmare a faptului că, încă de pe vremea primarului Gheorghe Toma, municipiul Suceava nu are un arhitect-șef, specialist care ar putea ține sub control aceste aspecte. „Se spune că la buget nu e-xistă suficiente resurse pentru înființarea unui asemenea post, în schimb se găsesc bani pentru ca primarul Ion Lungu să-și angajeze, pe post de asistente personale, trei absolvente tinerele”, a în-cheiat ex-senatorul Gheorghe Acatrinei.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI