Un megaspectacol la Sucevița

Localnicii și turiștii au avut parte de spectacole în aer liber, multă distracție și voie bună cu prilejul împlinirii a 400 de ani de la trecerea în eternitate a domnului Ieremia Movilă > Organizatorii manifestărilor au dorit ca, astfel, să dovedească tuturor potențialul comunei
La Sucevița a avut loc, în zilele de 1 și 2 mai, un mega-spectacol organizat, în premieră, de Primăria și Consiliul Local Sucevița, în colaborare cu Asociația “Juventus” și Fundația “Ana”, pentru marcarea a 400 de ani de la trecerea în eternitate a domnitorului Ieremia Movilă. Sute de persoane au cântat, au dansat și s-au bucurat alături de artiști de seamă. Pe scenă au urcat Ansamblurile artistice “Arcanul”, “Dor Străbun” din Bilca, “Crai Nou” Frasin, Fanfara Fântânele. Din programul “show-ului” de la Sucevița au făcut parte și formațiile situate pe primul loc în topul “Promo Bucovina Image 2005” la nivel județean, Rekord și Pro Music, interpreții Alexandru Recolciuc, Călin Brăteanu și Cristian Munteanu. Întreaga localitate a răsunat sâmbătă și duminică în aplauzele celor care au luat parte la eveniment.
 

Printre oficialitățile prezente s-au numărat președintele Consiliului Județean Suceava, Gavril Mîrza, care a fost foarte încântat de inițiativa Primăriei și Consiliului Local, și primarul localității Voloca din Regiunea Cernăuți. Cel mai mult însă s-au bucurat localnicii, și în special copiii, care nu au pierdut ocazia să le demonstreze celor mari că știu să danseze „populară”, ba mai mult cunosc repertoriile artiștilor. Copiii s-au prins în horă și i-au atras și pe cei mari. “Nu putem decât să aplaudăm stră-dania dlui primar. De mult nu s-au mai organizat astfel de spec-tacole în comuna noastră și este mare păcat, deoarece simțim uneori nevoia să mai ieșim și nu prea avem unde”, ne-a de-clarat o adolescentă din Sucevița. Spectacolul care a răsunat în întreaga localitate i-a atras și pe turiștii care au vrut să petreacă ziua de 1 Mai la munte. Aceștia au venit cu mic cu mare să se bucure de reprezentații. “Suntem cazați la o pensiune în Sucevița și nu știam de spectacol. Am auzit muzica și ar fi fost mare pă-cat să rămânem în camere”, ne-a spus Valentina S. (35 de ani, turist). Manifestările dedicate Movileștilor vor continua în perioa-da 29-30 iunie, când, potrivit declarațiilor primarului comu-nei Sucevița, Ioan Onufrei, se vor organiza concursuri de tir cu ar-cul, întreceri hipice și fel de fel de întreceri hazlii. Nu vor lipsi spectacolele în aer liber susținute și de această dată de Fanfara Forăști, ansam-blul “Stejărel” din Cajvana și recitaluri extraordinare cu grupurile Rekord și Hora. “În perioada 1 mai – 20 iunie, va fi organizat un concurs județean pe tema «Impactul domnitoru-lui Ieremia Movilă asupra localității Sucevița», concurs la care sunt invitați să participe copiii din întreg județul. Participanții vor trebui să realizeze o cronică a unui eveniment petrecut în zilele noastre, dar nu oricum, ci în dulcele grai al cronicarilor Grigore Ureche și Miron Costin. Vrem ca prin acest concurs să-i determinăm pe copii să caute informații atât despre croni-cari, cât și despre Ieremia Movilă, care a devenit o adevărată emblemă pentru comuna noastră”, ne-a declarat primarul Ioan Onufrei. Sucevița – brand turistic Scopul tuturor acestor manifestări constă în transformarea localității Sucevița într-un adevărat „brand turistic”. “Sunt pri-marul acestei localități începând cu 2004, însă am fost și pri-marul comunei Marginea timp de 12 ani. Încă de acum doi ani mi-am propus să fac din localitatea Sucevița un brand turistic. Este un proiect ambițios, însă avem potențialul necesar. Sucevița este o localitate care are multe de oferit. Ideea manifestărilor dedicate domnitorului Ieremia Movilă mi-a venit în timp ce-i priveam mormântul. Vom continua să organizăm astfel de ma-nifestări tocmai pentru a atrage turiștii. Ba, mai mult, în luna august vom organiza Festivalul fructelor de pădure. Localitatea noastră are nu mai puțin de 40 de pensiuni, ceea ce însumează peste 1000 de locuri de cazare și peste 2000 de locuri de masă. Prețurile de cazare sunt pentru toate buzunarele. Nu ne dorim decât ca turistul care vine să viziteze Mănăstirea Sucevița să ră-mână câteva zile în localitatea noastră”, a precizat dl Onufrei. Sejur de opt zile Potrivit declarațiilor primarului Ioan Onufrei, turiștii care vor alege Sucevița vor avea parte de multe surprize. “Avem posibilitatea să oferim un sejur de 7-8 zile. În afară de vizitarea deja cunoscutei mănăstiri, turiștii vor putea par-curge diferite trasee tu-ristice. Ba, mai mult, vom organiza concur-suri și plimbări cu ate-laje hipo. Ne-am gândit să construim chiar și o vatră a satului care să cuprindă în jur de 40 de case țărănești, unde turiștii să se poată caza. Va fi un sat țărănesc ca la începutul secolului XX, care va include, desigur, școala și biserica. De asemenea, recent a fost descoperită ascunzătoarea partizanului Motrescu, care va putea fi vizitată în scurt timp”, ne-a declarat dl Onufrei. Domnia sa a mai adăugat că se bucură din punct de vedere financiar de sprijinul Consiliului Județean Suceava și al sponsorilor. “Costul manifestărilor dedicate lui Ieremia Movilă, organizate în perioada 1-2 mai, se ridică la circa 100 milioane lei vechi, bani alocați de Primăria Sucevița. Însă am obținut sprijinul Consiliului Județean Suceava, care ne-a alocat suma de 100 milioane lei vechi pentru organizarea acțiunilor din luna iunie. Această sumă nu acoperă totalul cheltuielilor, dar am obținut sprijin și din partea agenților economici locali, care ne vor sponsoriza”, a precizat primarul. Simpozion internațional la Mănăstirea Sucevița Pentru că Ieremia Movilă este ctitorul Mănăstirii Sucevița, în sala de protocol a lăcașului de cult se desfășoară în perioada 30 aprilie – 3 mai un simpozion internațional intitulat “Ieremia Movilă. Domnul. Familia. Epoca”. Manifestarea a debutat dumi-nică, printr-o slujbă de comemorare a domnitorului Ieremia Movilă, înfăptuită de ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădău-ților. La simpozion participă, potrivit spuselor starețului Mănăs-tirii Putna, P.C. Melchisedec, peste 40 de oameni de cultură, atât din țară, cât și din Republica Moldova, Polonia și Grecia. “S-au trimis invitații, însă la simpozion au prezentat lucrări doar cei care au avut ceva nou de spus”, a precizat starețul put-nean. Printre cei prezenți se numără arheologul Maria Pușcașu, care a prezentat a lucrare ce face referire la rezultatul cercetărilor arheologice de la Mănăstirea Sucevița în perioada 1962-1968, istoricul de artă Emil Dragnev din Chișinău, istoricul Nikolaos Mertyimekis din Grecia și mulți alți specialiști. Ziarul va reveni asupra acestui simpozion.

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: