Gaz metan introdus cu instanța la Vama

Consiliul Județean Suceava ar putea apela la instanță în cazul de încercare de obstrucție a lucrărilor de introducere, la Vama, a conductei de gaz metan din Proiectul „Suceava-Utilități și mediu la standarde europene”. Șeful executivului județean, Gavril Mîrza, a declarat, într-o întâlnire cu presa, că se va recurge la această ultimă soluție, după ce joi, în ședința deliberativului local din Vama, se vor analiza toate variantele de ieșire din impas. Din lucrarea respectivă a mai rămas pozarea conductei pe o lungime de 150 de metri, însă un localnic refuză traversarea terenului proprietate.
 

Aceasta, în ciuda faptului că, autoritățile județene au făcut un târg cu opozantul în cauză. „Pretenția a fost să i se facă documentație și să i se aprobe retrocedarea a 6 hectare, pe care le mai avea de primit, față de ce primise în baza legislației anterioare. Nu acceptă nici acum și rămânem blocați cu această porțiune, care, până în prezent, nu a putut fi depășită”, a subliniat dl Mîrza, adăugând că situația este aproape de neconceput și că, dacă nu se va găsi o rezolvare, se va alege calea instanței. Domnia sa a încheiat precizând că marele necaz este că, încă bună bucată de vreme, gazul metan nu va ajunge în Câmpulung Moldovenesc.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI