Farmacii notificate pentru împuterniciţi care au ridicat medicamente în baza reţetelor eliberate după decesul asiguraţilor

> Casa de Asigurări de Sănătate s-a judecat într-un caz privind restituirea contribuţiilor reţinute din pensia peste 4.000 de lei, dar şi pentru recuperarea contravalorii serviciilor medicale acordate pacienţilor suceveni în UE

Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Suceava a fost parte în 39 de dosare aflate pe rolul instanţelor de judecată. Conform unei informări privind activitatea din anul trecut a CAS, între acestea, 20 de litigii au avut ca obiect pretenţii la servicii medicale, modul de acordare a concediilor medicale şi a indemnizaţiilor, anularea unor rapoarte de control, cât şi suspendarea de acte administrative. Opt procese au urmărit recuperarea sumelor reprezentând contravaloarea serviciilor medicale de care au beneficiat pacienţii suceveni pe teritoriul statelor membre UE, în baza cardurilor şi formularelor europene. Un litigiu a avut ca obiect suportarea contravalorii tratamentelor făcute în străinătate, iar un altul s-a referit la „restituirea sumelor reţinute cu titlul de contribuţii de asigurări de sănătate, asupra pensiilor care depăşesc 4.000 de lei lunar, conform dispoziţiilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 130 din 2021, declarate neconstituţionale prin Decizia Curţii Constituţionale nr. 650 din 2022.

Între altele, consilierii juridici ai instituţiei au notificat 20 de împuterniciţi care au ridicat din farmacii medicamente în baza prescripţiilor medicale eliberate după decesul asiguraţilor, 280 de notificări vizând farmaciile care au eliberat medicamente către persoane care nu erau asigurate la data acordării acestora. „Diligenţe” au fost depuse şi în procesele cu foştii angajaţi, care simultan „beneficiau şi de salariu şi de pensie”.

„Activitatea consilierilor juridici din cadrul CAS Suceava constă în reprezentarea intereselor instituţiei în faţa instanţelor de judecată, asigurând indirect apărarea intereselor asiguraţilor. CAS reprezintă interesele acestora pentru asigurarea accesului neîntrerupt la servicii medicale, medicamente şi dispozitive medicale suportate din bugetul Fondului Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate” se precizează în informarea Casei de Asigurări de Sănătate Suceava.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI