Handbal masculin, Liga Zimbrilor

CSU Suceava a reuşit o victorie splendidă la Timişoara

> Într-un meci din etapa a XVII-a, Poli Timişoara – CSU Suceava 30-34 (16-14)

În cadrul etapei a XVII-a a Ligii Zimbrilor, CSU Suceava a evoluat, la sfârşitul săptămânii trecute, pe terenul grupării Poli Timişoara. Jucând cu mult aplomb, mai ales în repriza secundă, sucevenii au câştigat cu 34-30. Aşadar, bucovinenii au promovat primul examen în faţa profesorului sucevean Mihai Rohozneanu.

După o primă repriză mai modestă, pe care gazdele au încheiat-o în avantaj, scor 16-14, elevii antrenorilor Bogdan Şoldănescu şi Iulian Andrei s-au dezlănţuit în partea secundă în care au marcat 20 de goluri. La victoria de senzaţie a sucevenilor au contribuit din plin toţi jucătorii începând cu veteranii Gavriloaia şi Vencel, care au marcat împreună 17 goluri şi continuând cu portarul Merlă care a apărat senzaţional.

În următorul meci de campionat în primul eşalon valoric al handbalului românesc CSU Suceava va primi vizita campioanei României, Dinamo Bucureşti.

SCM Politehnica Timişoara – CSU Suceava 30-34 (16-14)

Arbitri: Ioan Barbu / Gabriel Badiu

Poli Timişoara: Stojkovic, Lazăr – Pribanic 6, Sadoveac 6, Moldovan 5, Cîmpan 5, Trif 3, Bran 2, Marjanovic 1, Szabo 1, Baican 1, Păiuş, Ignat, Bordeanu, Chira. Antrenor: Mihai Rohozneanu.

CSU Suceava: Makaria, Merlă – Gavriloaia 10, Csog 7, Mănescu 6, Bologa 4, Balazs 3, Tîrzioru 2, Iordachi 1, Focşăneanu 1, Zariţchi, Loic, Bruj, Dascălu. Antrenor: Bogdan Şoldănescu.

Rezultate consemnate în etapa a XVII-a:

CSM Vaslui – CSM Bucureşti               24-20

Dinamo – U Cluj                      43-23

Poli Timişoara – CSU Suceava            30-34

CSM Sighişoara – CSM Focşani           25-24

Din această etapă au mai rămas de jucat meciurile HC Buzău – CSM Bacău, Potaissa Turda – Minaur Baia Mare şi CSM Constanţa – Steaua.