> Necesarul este de 210 microbuze şcolare, iar, pentru zona de munte, acestea trebuie să fie cu tracţiune integrală
Preşedintele Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunţat, joi, că administraţia judeţeană suceveană face un prim pas în achiziţia de microbuze şcolare pentru 26 de comune sucevene, printr-un proiect cu finanţare europeană.
„Am semnat un contract pentru 26 de microbuze şcolare pe care Ministerul Educaţiei le va furniza prin Consiliul Judeţean Suceava la 26 de primării din judeţul Suceava. Este un program european prin PNRR de 6,8 milioane de euro” a spus Gheorghe Flutur.
El a precizat că cele 26 de primării din judeţ care primesc aceste microbuze şcolare electrice au fost selectate în funcţie de numărul de elevi, de distanţa de parcurs, de situaţia persoanelor cu ajutor social, de reţeaua de mijloace de transport în comun, de angajamentul primăriilor de a amenaja staţii de încărcare pentru autovehiculele electrice.
„Nevoia este mare în judeţul Suceava. În prezent sunt în circulaţie 144 de microbuze şcolare, iar la o primă centralizare a primăriilor rezultă un necesar de 210 microbuze şcolare, deci ma e nevoie” a spus preşedintele CJ.
Potrivit acestuia, în primă fază vor fi achiziţionate aceste 26 de microbuze şcolare electrice, iar în paralel se aşteaptă aprobarea unei solicitări de finanţare de la Ministerul Dezvoltării făcute recent pentru alte zece microbuze şcolare. Totodată, CJ Suceava va depune un proiect la Ministerul Mediului pentru cel puţin 25 de microbuze electrice care să fie cumpărate cu finanţare asigurată din Fondul de Mediu.
„Judeţul Suceava este un judeţ mare. Avem 745 de unităţi şcolare. Zona de munte are nevoie de microbuze. Am cerut un program special cu microbuze cu tracţiune multiplă pentru teren accidentat pentru zona de munte” a precizat Gheorghe Flutur. (N.B.)
























Comentarii