CSM Dorna Vatra Dornei participă la Campionatele Europene Under-20 de atletism, care se desfăşoară, în aceste zile (7 – 10 august a.c.), la Ierusalim.
Eleva antrenată de Cristian Prâsneac, Claudia-Ionela Costiuc, a reuşit, ieri, să prindă finala în proba de 800 m, reuşind, totodată, să se califice şi în finala cu ştafetă de 4×400 m.
Sportiva antrenată de Cristian Prâsneac, dublă legitimată la CSM Vatra Dornei şi CSM Bucuresti, a făcut echipă în preliminariile de miercuri ale probei de ştafetă 4×400 m, alături de Zediu Ştefania, Rebeca Ciocan şi Maria Capotă, timpul final obţinut de tricolore fiind de 3:37, 92 minute, al patrulea din ambele serii de calificări.
Marea finală va avea loc azi, iar, în afara sportivei din Vatra Dornei, în marea finală vor fi prezente alte 8 atlete care s-au calificat din serii.
„Claudia-Ionela Costiuc are dublă legitimare, la CSM Dorna Vatra Dornei şi CSM Bucureşti. A plecat de acasă cu gândul la calificarea în finală. Claudia a fost foarte motivată după timpul realizat la Campionatul Naţional de Seniori de la Craiova, unde timpul realizat a dat mari speranţe că va prinde finala, iar eleva mea a fost extrem de motivată. De acum contează cum va fi cursa de azi, una închisă sau o cursă tactică, dar sunt convins că sportiva este pregătită pentru ambele tactici din finală” ne-a declarat Cristian Prâsneac.


























Comentarii