Fotbal, Liga a III-a

Foresta Suceava şi Bucovina Rădăuţi, în pole-position pentru calificarea la primul baraj pentru promovarea în Liga a II-a

> Foresta Suceava a câştigat la Juniorul Vaslui, iar Bucovina Rădăuţi la Şomuz Fălticeni

Aşa cum am anticipat, etapa a XVI-a a Seriei I a Ligii a III-a de fotbal a adus mari clarificări în ceea ce priveşte echipele care vor participa la primul baraj pentru promovarea în eşalonul secund. Primele două formaţii din clasament, Foresta Suceava şi Bucovina Rădăuţi, au reuşit victorii în deplasare, succese care le-au netezit practic drumul spre duelul pentru accesul în Liga a II-a.

Foresta Suceava a reuşit prima victorie în deplasare din acest an, impunându-se cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la Juniorul Vaslui. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Robert Martin, din penalti, în minutul 14.

Desfăşurarea derbiului sucevean dintre Şomuz Fălticeni şi Bucovina Rădăuţi a avut o desfăşurare palpitantă, mai ales în repriza secundă. Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul prin Ionel Stoian, din lovitură de la 11 metri, în minutul 61. Gazdele au egalat în minutul 87 prin Sahlean, însă norocul le-a surâs din nou rădăuţenilor, care au punctat în prelungiri prin Eduard Ciobanu.

În urma victoriilor din etapa a XVI-a, Foresta Suceava şi Bucovina Rădăuţi au acumulat câte 33 de puncte în clasament şi se află la patru puncte distanţă de a treia clasată, Ştiinţa Miroslava. Ambele formaţii sucevene mai au de jucat fiecare două etape, una dintre ele cu echipe care nu mai au şanse să urce în clasament, dar care după noul regulament al FRF pot să lupte pentru menţinerea în Liga a III-a.

Foresta Suceava va juca acasă cu CSM Paşcani, „lanterna roşie”, pentru ca apoi să evolueze la Dante Botoşani, în timp ce Bucovina Rădăuţi va primi acasă Huşana Huşi şi apoi se va deplasa la Bradu Borca, penultima clasată. Deci ambelor grupări sucevene le ajunge doar o singură victorie pentru a fi sigure de unul din primele două locuri ale clasamentului în Seria I a Ligii a III-a.

Oricum, la primul baraj pentru promovarea în Liga a II-a, formaţiile sucevene vor întâlni una dintre echipele fruntaşe în Seria a II-a, adică Oţelul Galaţi sau Dunărea Brăila.