Olimpiade şcolare

> Limba şi literatura română (gimnaziu)

Opt elevi din clasele V-VIII vor reprezenta judeţul Suceava la etapa naţională a Olimpiadei de Limba şi Literatura Română, care va avea loc la Iaşi, în perioada 22-25 aprilie 2019.

Conform ISJ Suceava, la etapa naţională a acestei olimpiade vor participa opt elevi din judeţul Suceava, respectiv Ichim Otilia Elena, clasa a V-a şi Golea Teofana Elena, clasa a VI-a, de la Şcoala Gimnazială „Regina Elisabeta” Rădăuţi, îndrumate de prof. Teişanu Ana Maria, eleva Alexandru Otilia, clasa a VI-a, de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Vatra Dornei, îndrumată de prof. Ţăran Liliana, eleva Balahura Anca, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, profesor îndrumător Ancuţa Nadia Gulei, eleva Puiu Alexandra Maria, clasa a VII-a, de la Şcoala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, prof. Ancuţa Nadia Gulei, eleva Cozmîncă Olivia Marina, clasa a VIII-a, de la Şcoala Gimnazială „Petru Muşat” Siret, prof. Fraseniuc Camelia, eleva Ţibichi Andra Maria, clasa a VI-a, de la Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava, prof. Adina Adam şi elevul Hojbotă Lucian, clasa a VII-a, de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Gura Humorului, prof. Enea Laura.

> Lingvistică

Două eleve din municipiul Suceava participă, în perioada 10-12 mai, la Olimpiada de Lingvistică „Solomon Marcus” pentru clasele a V-a – a VIII-a, care se va desfăşura în Ilfov, iar alte patru eleve s-au calificat la Olimpiada Universul Cunoaşterii prin Lectură, ce va avea loc la Iaşi, în perioada 6-7 iunie.

Potrivit ISJ Suceava, la etapa naţională a Olimpiadei de lingvistică „Solomon Marcus” pentru gimnaziu s-au calificat elevele Buzilă Alexandra, clasa a VI-a, de la Şcoala Gimnazială „Miron Costin”, Suceava, care este îndrumată de profesoara Ancuţa Nadia Gulei şi Spoială Rebeca, clasa a VIII-a, de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, profesor îndrumător Carmen Bocăneţ.

Totodată, patru eleve s-au calificat la etapa naţională a Olimpiadei Universul Cunoaşterii prin Lectură, respectiv Ştefănescu Denisa Alexandra, clasa a V-a, de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Stoleru” Baia, îndrumată de prof. Bodnariu Loredana, eleva Croitoru M. Emanuela, clasa a VI-a, de la Şcoala Gimnazială Bosanci, profesor îndrumător Elena Luca, eleva Vatamanu Diana, clasa a VII-a, de la Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni, îndrumată de profesoara Mihaela Apetrei şi Roibu Bianca Elena, clasa a VIII-a, de la Şcoala Gimnazială Bosanci, îndrumată de prof. Elena Luca.

> Matematică

Judeţul Suceava va fi reprezentat de 16 elevi la Olimpiada Naţională de Matematică, ce urmează să aibă loc la Hunedoara, în perioada 22-25 aprilie 2019, pentru elevii din clasele V-VI şi la Deva, în perioada 22-26 aprilie 2019, pentru elevii din clasele VII-XII.

Astfel, la Olimpiada Naţională de Matematică pentru elevii claselor a V-a şi a VI-a vor participa următorii elevi: Poenaru Rareş Aurel, clasa a V-a, de la Şcoala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, profesor îndrumător Petrasciuc Veronica, eleva Popa Magda Iulia, clasa a VI-a, de la Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Rădăuţi, profesor îndrumător Popa Ana Marcela, elevii Laslău Antonio Luca şi Hău Ştefan, clasa a VI-a, de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, profesor îndrumător Alexa Raluca Crisantha, eleva Carp Iulia, clasa a VI-a, de la Şcoala Nr.4 Vatra Dornei, profesor îndrumător Nisioi Silvica, Bărîlă Ştefana, clasa a VI-a, de la Şcoala Gimnazială nr.3 Suceava, profesor îndrumător Vieriu Adrian.

La Olimpiada Naţională de Matematică pentru elevii claselor VII-XII vor participa următorii elevi: Burcă Paul, clasa a VII-a, de la Şcoala Gimnazială Nr.1 Vatra Dornei, profesor îndrumător Gătej Antoneta Daniela, eleva Popa Maria Cristina, clasa a VIII-a, de la Şcoala Nr.4 Vatra Dornei, profesor îndrumător Nisioi Silvica şi elevul Orza Şerban, clasa a VIII-a, de la Şcoala Gimnazială Nr.3 Suceava, profesor îndrumător Vieriu Adrian.

De la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava s-au calificat la etapa naţională a acestei olimpiade următorii elevi: Rusu Bogdan şi Dumitrescul Eduard-Valentin, clasa a IX-a, îndrumaţi de profesorul Popescu Dan, elevii Airinei Andrei Cristian şi Turtureanu David Corneliu, clasa a X-a, profesor îndrumător Marchitan Marius, elevii Rebenciuc Paul-Florin şi Todaşcă Daniel, clasa a XI-a, profesor îndrumător Moroşan Mara, precum şi elevul Verciuc Ştefan, clasa a XII-a, îndrumat de profesorul Scutaru Constantin.

Lotul olimpic sucevean va fi însoţit de profesorii Alexa Raluca Crisantha de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava şi de Cionca Dorina de la Şcoala Gimnazială „Miron Costin” Suceava.

> Matematică aplicată. Adolf Haimovici

La Concursul Naţional de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici“, care va avea loc la Iaşi, în perioada 17-19 mai 2019, s-au calificat 11 elevi suceveni de la profilurile real, tehnic şi umanist.

Cei 11 de elevi vor fi însoţiţi la etapa naţională a concursului de profesorul Amorăriei Cristian de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava.

Potrivit ISJ Suceava, la acest concurs s-au calificat următorii elevi: Baciu Florin George, clasa a XI-a, profilul tehnic, de la Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” Suceava, prof. îndrumător Cuciureanu Ovidiu, Cozaciuc Darius-George, clasa a XII-a, profilul tehnic, de la Colegiul Tehnic „Laţcu Vodă” Siret, prof. îndrumător Donici Otilia, Uriciuc Mihai, clasa a IX-a, profilul servicii, de la Colegiul Silvic „Bucovina” Câmpulung Moldovenesc, prof. îndrumător Gherbere Mihaela, elevele Spoială Maria, clasa a X-a, Ciubotaru Mihaela, clasa a XI-a, Anghel Nicoleta, clasa a XII-a, profilul servicii, de la Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, profesori îndrumători Negrea Daniela, Petrache Aurica şi Isac Cătălina, elevii Grămadă Bogdan, clasa a IX-a şi Solovăstru Delia-Bianca, clasa a X-a, profilul real – specializarea Ştiinţe ale naturii, de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, îndrumaţi de profesorul Cristian Amorăriţei, eleva Blănaru Ana-Teodora, clasa a XI-a, profilul real – specializarea Ştiinţe ale naturii, de la acelaşi colegiu, profesor îndrumător Cimpoeşu Marinela Cristina, eleva Nastasi Andreea, clasa a XII-a, profilul real-specializarea Ştiinţe ale naturii, de la Colegiul Naţional „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi, profesor îndrumător Strugariu Loredana şi elevul Grămadă Răzvan Vasile, clasa a XII-a, profilul uman, de la Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului, profesor îndrumător Sofian Boca Floarea.

De menţionat este că acest concurs este împărţit pe 4 secţiuni, respectiv filieră teoretică, profil real, specializarea ştiinţe ale naturii; filieră tehnologică, profil servicii şi resurse naturale şi protecţia mediului; filieră tehnologică, profil tehnic; filieră teoretică, profil umanist, specializarea filologie (clasele a IX-a şi a X-a) şi specializarea ştiinţe sociale (clasele a XI-a şi a XII-a).

> Matematică. (Olimpiada Satelor)

Patru elevi din Mălini, Marginea şi Bogdăneşti s-au calificat la Concursul Naţional de Matematică „Olimpiada satelor din România“, competiţie adresată elevilor din mediul rural, care se va desfăşura la Cluj-Napoca, în perioada 17-19 mai 2019.

 Conform ISJ Suceava, etapa judeţeană a Concursului Naţional de Matematică „Olimpiada satelor din România“ a avut loc în data de 3 martie 2019, la Şcoala Gimnazială „Teodor Balan“ Gura Humorului, la care au participat 74 de elevi din clasele IV-VIII, în urma căreia au promovat la etapa naţională a competiţiei următorii elevi: Gogan Maria Veronica, clasa a IV-a şi Mitocaru Andrei Darius, clasa a VIII-a, de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Labiş” Mălini, profesori îndrumători Sava Lucica, respectiv Gogan Gabriela, elevul Corbuleac Florin, clasa a V-a, de la Şcoala Gimnazială Nr.2 Marginea, profesor îndrumător Leuştean Violeta, precum şi elevul Airinei Gabriel Vlad, clasa a VII-a, de la Şcoala Gimnazială Nr.1 Bogdăneşti, îndrumat de profesorul Solcanu Vasile.

> Limba latină

Trei eleve de la două colegii din Suceava s-au calificat la etapa naţională a Olimpiadei de Limbi Clasice – Limba Latină, care se va desfăşura la Botoşani, în perioada 2-4 mai 2019.

Potrivit ISJ Suceava, din lotul olimpic sucevean fac parte elevele Fabiana-Teodora Jâtăriuc din clasa a IX-a şi Anastasia Paicu, clasa a X-a, de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava, îndrumate de profesoara Rahila Cuşnir.

Totodată s-a calificat şi eleva Briana-Gabriela Morari, clasa a IX-a, de la Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava având ca profesor îndrumător pe Daniela Boiciuc.

> Greacă veche

Patru elevi ai Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava s-au calificat la etapa naţională a Olimpiadei de Limbi Clasice – Greaca veche, care se va desfăşura la Botoşani, în perioada 2-4 mai 2019.

ISJ Suceava a informat, vineri, că la această competiţie vor participa elevii Cega Gh. Teodor şi Semeniuc M. Mihail, clasa a IX-a, Carpiuc D.C. Andrei-Dumitru, clasa a X-a şi Molea O. Sebastian, clasa a XI-a.

Toţi elevii calificaţi la Olimpiada de Limbi Clasice – Greaca veche provin de la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava şi sunt îndrumaţi de pr. prof. dr. Natu Gheorghe. (A. DIMA)

> Limba neogreacă

Opt elevi suceveni vor participa la etapa naţională a Olimpiadei de Limba Neogreacă, prevăzută să se desfăşoare în perioada 19-21 aprilie 2019, la Ploieşti.

ISJ Suceava a prezentat, vineri, componenţa lotului olimpic sucevean care va reprezenta judeţul la etapa naţională a Olimpiadei de Limba Neogreacă.

Astfel, la această competiţie vor participa următorii elevi: Aioanei Anamaria, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic „Laţcu Vodă” Siret, Strugariu Cosmina Mihaela, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni, Pintilie Elena Diana, clasa a XI-a, Colegiul Tehnic „Al. I. Cuza” Suceava, Popa Cătălina, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni, Dan Odysseas Andrei, clasa a X-a, Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir” Suceava, Duciuc Ioana, clasa a X-a, Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava, Spoială Emanuel, clasa a X-a, Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava şi Van Dalen Claudia Nicoleta, clasa a VIII-a, Colegiul Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava.

> Geografie

Cinci elevi din clasa a VIII-a şi 14 liceeni vor reprezenta judeţul la etapa naţională a Olimpiadei de Geografie, care se va desfăşura la Târgu Mureş, în perioada 29 aprilie – 5 mai 2019.

Potrivit ISJ Suceava, cinci elevi din clasa a VIII-a s-au calificat la etapa naţională a Olimpiadei de Geografie, respectiv doi elevi de la Şcoala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, Mălina Voichiţa Lucaci şi Radu Mihai Adrobotoaei, îndrumaţi de profesorul Dumitru Moraru, un elev de la Şcoala Gimnazială „Ion Creangă” Suceava, Matei Adrian Pelinari, îndrumat de profesorul Cătălin Savin, o elevă de la Şcoala Gimnazială Nr.1 Valea Moldovei, Simona Petronela Scripcă, îndrumată de profesorul Dan-Gabriel Beraru şi un elev de la Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni, Cezar Antonio Lemni, îndrumat de profesoara Mioara Vasiliu.

Alţi 14 liceeni vor participa la faza naţională a acestei olimpiade, patru dintre ei fiind elevi ai Colegiului Naţional Militar „Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc, îndrumaţi de profesorul George-Radu Ciumaşu, respectiv eleva Daria Balahura, clasa a IX-a, Ioana Ţîmpău, clasa a X-a, Andreea Iuliana Iosep, clasa a XI-a, şi Bogdan Daniliuc, din clasa a XII-a.

De la Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni s-au calificat următorii elevi: Alexandra Moisii, clasa a IX-a, îndrumată de prof. dr. Porof Marcel şi prof. Moisii Iuliana, elevii Alexandru Ştefăniţă Miron, clasa a X-a, Tudor Ioan Deleanu, clasa a XII-a, îndrumaţi de prof. dr. Porof Marcel.

De la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava s-au calificat trei elevi, respectiv Alexandru Ghiarasim şi Robert Babalean, clasa a IX-a, Cosmin Alexandru Rusu, clasa a XII-a, îndrumaţi de profesoara Loredana Epure şi prof.dr. Constantin Cocerhan.

De la Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava s-au calificat doi elevi, Teodor Marcan şi Emilia Teodosiu, clasa a XI-a, îndrumaţi de profesoara Mihaela Iuliana Ciubotariu.

De la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava s-a calificat Mihaela Tocar, din clasa a XII-a, îndrumată de prof. dr. Constantin Cocerhan şi prof. Ana-Maria Divisevici, iar de la Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” Fălticeni s-a calificat eleva Silvia Melinte, clasa a XII-a, îndrumată de profesorul Dan Cărămidă.

Lotul olimpic al judeţului Suceava va fi însoţit de profesorii George-Radu Ciumaşu de la Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc şi Iuliana Moisii de la Şcoala Gimnazială Oniceni.

ISJ Suceava mai precizează că la etapa naţională se vor selecta loturile pentru Olimpiada Internaţională de Geografie, care se va desfăşura în perioada 31 iulie-8 august 2019 în China/Hong Kong şi pentru Olimpiada Balcanică de Geografie, care va avea loc în Serbia/Belgrad, în perioada 23-28 iunie 2019.  

> Informatică

Un număr de 12 liceeni suceveni s-au calificat la etapa naţională a Olimpiadei de Informatică de la Suceava, iar alţi 7 elevi de gimnaziu vor reprezenta judeţul la această competiţie, care se va desfăşura la Bucureşti.

Conform ISJ Suceava, de la Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava s-au calificat la etapa naţională a Olimpiadei de Informatică-liceu, care se va desfăşura în perioada 30 aprilie-4 mai 2019, la Suceava, elevul Eduard Valentin Dumitrescul, îndrumat de profesorii Costineanu Veronica Raluca şi Vlad Giorgie Daniel, eleva Andreea Ţebrean, îndrumată de profesorii Daniela şi Ovidiu Marcu, elevul Bogdan Rusu, îndrumat de profesorii Costineanu Veronica Raluca, Vlad Giorgie Daniel, Pînzaru Liviu-Vasile, toţi din clasa a IX-a, elevul David Corneliu Turtureanu, îndrumat de profesorii Costineanu Veronica Raluca şi Vlad Giorgie Daniel, elevul Andrei Cibotariu, îndrumat de profesorii Costineanu Veronica Raluca, Vlad Giorgie Daniel, Pînzaru Liviu-Vasile, ambii din clasa a X-a, elevul Daniel Todaşcă, clasa a XI-a, îndrumat de profesorii Petrişor Adrian, Costineanu Veronica Raluca şi elevul Ioan Alexandru Ţifui, clasa a XII-a, îndrumat de profesorii Hatmanu Cristina Mihaela, Petrişor Adrian şi Marcu Ovidiu.

De la Liceul Teoretic „Ion Luca” Vatra Dornei s-a calificat elevul Alexandru Borgovan, clasa a IX-a, îndrumat de profesorii Şestac Suzana şi Bereholschi Paul, de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava s-a calificat elevul Nicolae Matei Bodnariu, clasa a X-a, îndrumat de profesorii Brădăţan Claudiţa-Dorina, Popa Carmen Teodora, de la Liceul Teoretic Filadelfia Suceava s-a calificat elevul Eduard Pauliuc, clasa a XI-a, îndrumat de profesorii Ştefănescu Narcisa Daniela, Hrişcă Silvia, iar de la Colegiul Naţional „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi s-au calificat elevii Mihai Horodincă şi Claudiu Cărare, din clasa a XII-a, îndrumaţi de profesorii Coajă Gabriela şi Pânzaru Liviu-Vasile.

Patru elevi de gimnaziu, de la Şcoala Nr.3 Suceava s-au calificat la faza naţională a Olimpiadei de Informatică – gimnaziu, care va avea loc în perioada 22-27 aprilie, la Bucureşti, respectiv Ştefana Bărîlă şi Andrei Chertes, clasa a VI-a, îndrumaţi de profesorii Petrovici Daniela, Ildeghez Mihaela, Bogdan Mocrei, clasa a VII-a, şi Ştefan Domunco, clasa a VIII-a, îndrumaţi de profesorii Petrovici Daniela, Pînzaru Liviu-Vasile.

De la Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” Fălticeni s-a calificat elevul Ale Chiriac, din clasa a VI-a, îndrumat de profesorii Murărescu Simona Maricica, Acatrinei Vasiliu Cristinel, de la Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” Câmpulung Moldovenesc s-a calificat elevul Alexandru Ispir, clasa a VII-a, îndrumat de profesorii Măgurean Marius, Hreciuc Elena, iar de la Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava s-a calificat elevul Ştefan Sebastian Romas, din clasa a VIII-a, îndrumat de profesorii Şoiman Stefania, Freitag Gabriela, Ildegez Mihaela, Pînzaru Liviu-Vasile. (A. DIMA)

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: