Prefectul de Suceava, Mirela Adomnicăi, a recomandat, luni, persoanelor care doresc să-şi schimbe paşaportul să facă programări online pentru a se fluidiza activitatea SPCEEPS.
Prefectul de Suceava informează printr-un comunicat că începând cu data de 17 iulie 2018 vor intra în vigoare modificările Legii nr. 248/2005, aprobate prin Legea nr.133/18.06.2018.
Conform noilor reglementări, termenul de valabilitate al paşaportului electronic este de 3 ani, pentru persoanele care nu au împlinit 12 ani, 5 ani – pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14-18 ani şi 10 ani – pentru persoanele care au împlinit vârsta de 18 ani.
„În vederea fluidizării activităţii Serviciului Public Comunitar pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple (SPCEEPS), reamintim că se pot face şi programări online la adresa www.epaşapoarte.ro, pe cele două staţii de lucru, câte o programare pentru fiecare titular de paşaport. În acest sens, sunt eliberate zilnic bonuri cu numere de ordine şi stabilirea intervalului orar, la sediul serviciului” se arată în comunicat.
În ce priveşte eliberarea paşapoartelor, pentru a evita aglomeraţia de la unicul ghişeu existent în acest sens, prefectul recomandă folosirea facilităţii de primire a paşaportului electronic la domiciliu, prin C.N. Poşta Română, contra unui cost de 10 lei.
Totodată, pentru plata taxei se recomandă folosirea celorlalte posibilităţi de achitare a contravalorii paşaportului: la Trezoreria municipiului Suceava, prin internet banking (cu excepţia paşaportului temporar), ordin de plată, CEC Bank, la oficiile poştale din localitatea de domiciliu.
„De asemenea, pentru a nu se crea un vid de activitate la prima oră, din cauza lipsei acestei taxe, se recomandă ca primele persoane programate să aibă taxa achitată, în condiţiile în care, la sediul serviciului există un singur ghişeu de trezorerie, foarte suprasolicitat chiar de la prima oră” mai arată prefectul.
Tot pentru fluidizarea activităţii la acest serviciu, pentru paşapoarte temporare la copii sub 14 ani se poate depune cererea de către părinţi, aceştia trebuind să prezinte două fotografii color identice ale minorului, fotografii având dimensiunile 3,5 x 4,5 cm, fără a fi necesară prezenţa acestuia.
Documentele de călătorie deţinute anterior, chiar dacă au termenul de valabilitate expirat, trebuie prezentate pentru anulare, apoi se distrug de către titular sau se păstrează în condiţii de siguranţă, evitându-se pierderea sau furtul acestora, întrucât se pierde timp pentru completarea declaraţiilor de pierdere a documentelor anterioare, precum şi pentru completarea proceselor-verbale de sancţionare, în cazul celor aflate în termen de valabilitate, se arată în comunicat. (N.B.)
























Comentarii