Bărbat găsit mort în râul Siret

Trupul neînsufleţit al unui bărbat a fost zărit marţi, 22 mai, în râul Siret, de un pădurar care se afla în patrulare, în lunca situată pe malul râului. El a alertat imediat oamenii legii.

Potrivit primelor informaţii, Calistru Savel, în vârstă de 59 de ani, din satul Fântânele, s-a deplasat luni, 21 mai, la o stână aflată pe malul stâng al râului Siret. La întoarcere spre casă, în timp ce traversa râul cu căruţa, a nimerit într-o zonă adâncă, fiind luat de curenţi. Atât calul, cât şi căruţaşul s-au înecat. Victima se afla la circa 200 de metri de cal şi de atelajul hipo şi a fost scoasă la mal de forţele de intervenţie. Bărbatul a fost declarat decedat prin stop cardiorespirator, prin înec. Coşul căruţei a fost luat şi dus de apele râului, fiind găsit în apropierea podului de la Roşcani. Pentru scoaterea calului, a fost nevoie de intervenţia unui buldoexcavator.

Localnicii povestesc că bărbatul locuia singur, nu era căsătorit. Mama şi sora acestuia locuiesc în municipiul Rădăuţi. Tot aceştia povestesc că, în momentul producerii tragediei, bărbatul s-ar fi aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, fiind cunoscut ca un consumator de alcool.

Cadavrul a fost transportat la morga Spitalului Judeţean Suceava, în vederea efectuării necropsiei. Criminaliştii au demarat o anchetă pentru a stabili împrejurările în care a murit bărbatul. (IONEL CURCAN)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI