Handbal masculin, play-out Liga Naţională

CSU Suceava a câştigat dramatic partida cu HC Vaslui

> Într-un joc din etapa a IV-a din play-out, CSU Suceava – HC Vaslui 28-27 (14-12)

CSU Suceava a atacat meciul cu HC Vaslui din postura de echipă favorită, după ce câştigase toate meciurile din turneul play-out, în timp ce oaspeţii le pierduseră pe toate. Elevii antrenorului Adrian Chiruţ puteau câştiga lejer partida, dar şi-au complicat existenţa şi au învins după un final dramatic, la limită.

Cu moralul la cote maxime, gazdele au pornit în trombă şi au dominat gruparea fraţilor Bujor, conducând pe rând cu 3-0, 9-6 şi apoi în minutul 25 cu 14-10. Diferenţa putea fi decisivă, însă sucevenii au avut la meciul cu HC Vaslui un „acar”, care a schimbat de mai multe ori direcţia atacurilor. Acesta a fost sârbul Dusan Sipka, el fiind parcă din alt film…

La pauză a fost 14-12 şi nimeni nu-şi făcea probleme legate de victoria celor de la CSU Suceava în faţa celor de la HC Vaslui. Cu acelaşi Sipka neinspirat, la care s-au adăugat câteva ratări ale colegilor săi, gruparea suceveană s-a văzut egalată în minutul 48 la 21. Momentul decisiv al meciului a fost în minutul 53 când, în urma unui atac al gazdelor, antrenorul vasluienilor, Bozo Rudic, a fost eliminat două minute pentru proteste. Ca să fie „capacul” total, unul dintre elevii săi a comentat… în plus, fiind eliminat pentru două minute. Cu doi oameni în minus pe teren, HC Vaslui a fost egalată. La fel ca şi în alte meciuri şi aşa cum spunea cu fairplay şi „veteranul” Florin Ciubotariu, punctul forte al echipei CSU Suceava a fost şi este defensiva. Jucătorii formaţiei gazdă s-au apărat ca nişte lei pe final şi Cotinghiu a marcat pentru 28-27. Ultimul atac a aparţinut oaspeţilor, dar Baican a avut o inspiraţie neşteptată în ultima secundă şi CSU Suceava – HC Vaslui s-a încheiat cu 28-27.

Acest succes le asigură sucevenilor, în mod normal, menţinerea în primul eşalon valoric al handbalului românesc, fără a trece prin emoţiile barajului, indiferent de rezultatele ultimelor două runde. În următoarea etapă, CSU Suceava va juca tot acasă, cu CSM Focşani. (Foto: ADRIAN POPOVICI)

CSU Suceava: Cr.Tcaciuc, Duman, I.Andrei – Târzioru (8), Olariu, Petrea (3), Ciubotariu (2), Baican (4), Sipka (2), Polocoşer, I.Tcaciuc, Şoldănescu (1), Sandu Mihai (2), Costea, Alexa, Cotinghiu (6).