Dornenii vor reprezenta România la apropiatele Jocuri Olimpice de Iarnă

Chiar dacă, în momentul de faţă, sporturile de iarnă sunt în impas în România din cauza lipsei zăpezii, unele competiţii organizate de Federaţia Română de Bob şi Sanie (FRBS) în sezonul 2017-2018 s-au mutat în Austria. Tot din cauza condiţiilor meteo, în acest sezon staţiunea Vatra Dornei a fost scoasă din circuitul celor mai importante competiţii de sanie pe pistă naturală. Cu toate că sportivii de la Clubul Sporturilor de Iarnă (CSI) Vatra Dornei nu s-au putut pregăti pe gheaţă, ei obţin rezultate foarte bune în competiţiile internaţionale organizate de Federaţia Internaţională de Sanie în ţări unde zăpada şi temperaturile nu creează probleme sporturilor de iarnă.

Campionii României la sporturi de iarnă au fost stabiliţi în Austria

La sfârşitul lunii decembrie, aproape 100 de boberi, skeletonişti şi sanieri reprezentând 20 de cluburi din ţară au concurat la Innsbruck – Austria, unde FRBS a închiriat baza olimpică de la Igls, în competiţiile dedicate seniorilor, juniorilor, tineretului şi cadeţilor. Pe o vreme favorabilă practicării acestor sporturi, componenţii loturilor naţionale au reuşit să se impună, o bună parte dintre ei reuşind să obţină calificarea în lotul României care ne va reprezenta la apropiatele Jocuri Olimpice de Iarnă de la Pyeong Chang, Coreea de Sud. La skeleton, campionii României sunt sportivii de la CSI Vatra Dornei, Maria Mazilu, la feminin, şi Dorin Velicu, la masculin, care s-au detaşat la diferenţe mari de timp de restul plutonului de skeletonişti.

„Am obţinut rezultatele la care ne aşteptam. Veteranii Velicu şi Mazilu au câştigat la seniori suficient de categoric. O surpriză a fost faptul că antrenoarea Delia Ivaş a venit pe locul doi la seniori. Faptul că Delia s-a antrenat alături de Maria, din postura de antrenor, i-a prins foarte bine şi a demonstrat că experienţa acumulată în cele peste 10 sezoane pe gheaţă şi-a spus cuvântul. Dacă ai experienţă, un pic de pregătire te ajută să revii pe podium. Pot spune că la Igls am reuşit să punem la locul lor aceste titluri care au continuitate la Vatra Dornei. Velicu este de cinci ani campion naţional. A fost un concurs care a dat curaj pentru restul sezonului şi pe care sperăm să îl încheiem cu bine după jocurile olimpice din Coreea de Sud”, ne-a spus directorul CSI Vatra Dornei, prof. Octavian Pungovschi.

Skeletoniştii dorneni află pe 16 ianuarie dacă s-au calificat la Jocurile Olimpice

Dacă sanierii şi-au desemnat sportivii calificaţi la Jocurile Olimpice de Iarnă, Raluca Stramaturaru, Valentin Creţu, Andrei Turea, la simplu, Cosmin Atodiresei – Ştefan Musei, la dublu, numele boberilor şi skeletoniştilor vor fi aflate abia pe 16 ianuarie. După competiţiile naţionale, ei au participat la etapele de Cupă Mondială de la Altenberg, şi la Cupa Europei, de la Igls-Austria, în prima zi a noului an, apoi, săptămâna trecută, la aceleaşi competiţii găzduite de St. Moritz şi Winterberg Germania, iar pe 15 ianuarie vor fi prezenţi la Cupa Mondială de la Konigssee, în următoarea zi fiind anunţate numele celor calificaţi la Jocurile Olimpice de Iarnă. În perioada 21-28 ianuarie va avea loc şi Campionatul Mondial de tineret, la St. Moritz.

Cei mai bine clasaţi în ierarhia mondială sunt sănierii Raluca Stărmăturaru şi Valentin Creţu şi skeletonistul dornean Dorin Velicu. Ambiţiile pentru un loc pe podium la Jocurile Olimpice sunt mari în lotul ţării noastre, singura medalie a României la Jocurile de Iarnă fiind câştigată la bob, în ’68, la Grenoble.

Dorneanul Dorin Velicu are şanse să ajungă la Jocurile Olimpice de Iarnă

Aşa cum am aflat de la prof. antrenor Octavian Pungovschi, directorul CSI Vatra Dornei, ţinta pentru sezonul 2017-2018 este calificarea cu doi sportivi la a XXIII-a ediţie a Jocurilor Olimpice care vor avea loc în perioada 9-25 februarie 2018, la Pyeongchang, în Coreea de Sud. Dorin Velicu are şanse reale să ajungă la Jocurile Olimpice de Iarnă, având în vedere rezultatele bune din primele curse ale acestui sezon. Deocamdată, în clasamentul mondial, Velicu ocupă o poziţie care îi permite să ajungă la marea competiţie din Coreea de Sud, având şansa de a bifa participarea la a doua Olimpiadă consecutivă, în 2014 participând la Jocurile Olimpice de la Soci.

Maria Marinela Mazilu, campioană mondială la skeleton–starturi şi campioană a României în sezonul 2017–2018, a avut parte, pe 4 ianuarie, în staţiunea elveţiană St. Moritz, de o cursă grea, contestată de oficiali şi sportivi din mai multe ţări. Românca a concurat pe o pistă acoperită pe jumătate de zăpadă, dar curăţată la un moment dat, astfel încât drumul spre calificare a devenit foarte greu pentru cei care au coborât primii, printre care s-a numărat şi Maria. Cei doi sportivi români se află la St. Moritz împreună cu antrenoarea Delia Andreea Ivaş de la CSI Vatra Dornei.

Pentru calificare la Jocurile Olimpice nu trebuie neglijat niciun amănunt

„Sunt doi sportivi pe care îi avem la calificări pentru Jocurile Olimpice, Maria Mazilu şi Dorin Velicu. Joi şi vineri (4 şi 5 ianuarie) au avut competiţii la St. Moritz. Joi a nins foarte tare şi au fost câteva probleme. Sunt foarte supărat pe juriul de concurs care a făcut câteva nedreptăţi. Nu s-a curăţat decât jumătate din pârtie, cei care au concurat primii au mers pe gheaţă şi au intrat direct în zăpadă. Când au văzut că e problemă mare de integritate a sportivilor, au curăţat pârtia până jos, iar cei care au concurat primii au fost dezavantajaţi foarte tare. Nu este corect când sunt competiţii de calificare pentru jocurile olimpice să se întâmple asemenea lucruri. Dacă se întâmplau la noi ar fi sărit cu toţii în sus, dar pentru că se întâmplă la ei, toleranţa e mai mare, deşi nu ar trebui să fie. Sportivii se pregătesc cu sacrificii timp de mai mulţi ani pentru jocurile olimpice şi nu poţi să rişti să pierzi calificarea pentru nişte situaţii care sunt în sarcina organizatorilor şi a juriului de concurs. După ce joi a avut ghinion cu juriul, vineri, Maria Mazilu, a ieşit din traseu, un lucru care i se întâmplă extrem de rar, dar acum i s-a întâmplat când nu trebuia să se întâmple. Mai are o competiţie pe 13 ianuarie tot la St. Moritz, dar va fi din ce în ce mai greu să se califice ţinând cont că sportivii de la CSI Vatra Dornei nu s-au prezent la etapele de Cupă Mondială de la Lake Placid şi Park City – USA şi Whistler – CAN, pierzând astfel puncte preţioase în clasamentul general, iar punctele acumulate de Maria nu sunt suficient de multe. Pe ultimul concurs presiunea este destul de mare iar şansele de calificare se decid la sutime de secundă. Maria şi-a făcut viaţa grea, şansele s-au diminuat, dar încă există. Să vedem ce ştim pe ultima sută.

Dorin Velicu a făcut o cursă foarte bună vineri, a avut un concurs dublu, în primul a venit pe locul 7 (din 38 de concurenţi ajunşi în faza finală a competiţiei), un loc deosebit de bun, primind 86 de puncte, s-a dus în frunte faţă de adversarii lui, la al doilea a mers un pic mai slab, a avut şi număr de plecare foarte prost. Şansele lui de calificare sunt de 90%. El mai are două competiţii în care poate să-şi consolideze situaţia, dar este posibil să fie calificat cu punctele acumulate până acum pentru că, aşa cum se ştie, calificarea se face prin cumularea punctelor din opt competiţii, cele mai bune. Sanierii au 12 competiţii într-un sezon şi se elimină cele mai proaste. Pentru calificare trebuie să rămânem în continuare concentraţi, fiindcă fiecare se agaţă cu disperare de această calificare şi trebuie să nu neglijăm niciun amănunt”, ne-a declarat prof. Octavian Pungovschi.

Dorin Velicu, născut pe 29 noiembrie 1986, este surpriza acestui sezon în competiţiile de skeleton. El a pornit în prima cursă a sezonului dintr-o postură din care nu i s-au acordat şanse. Aşa cum am aflat de la profesorul Octavian Pungovschi, în prima parte a sezonului Dorin Velicu şi-a suportat singur costul deplasărilor la competiţii pentru că la nivel de Federaţie s-a considerat că nu are şanse.

„Nici eu nu am avut suficientă încredere pentru că, după punctajul de anul trecut, stătea destul de prost şi era greu de presupus că va recupera poziţii. A avut suficientă încredere în el, s-a pregătit foarte mult şi este foarte aproape de o calificare. Şi o calificare la Jocurile Olimpice nu e chiar la îndemâna oricui!”, ne-a spus Octavian Pungovschi.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI