Handbal masculin, Cupa României

CSU Suceava a fost eliminată din competiţie de HC Dobrogea Sud Constanţa

> Într-un meci din faza optimilor de finală, CSU Suceava – HC Dobrogea Sud 19-22 (7-13)

Doar iubitorii adevăraţi ai handbalului sucevean au fost prezenţi în tribunele sălii LPS la meciul din cadrul Cupei României dintre echipa locală CSU şi HC Dobrogea Sud. În pofida acestui fapt, atmosfera a fost una încinsă, lucru datorat în principal cuplului de arbitri bucureşteni Manafu – Barbu. Poate că experimentata grupare constănţeană ar fi câştigat oricum disputa cu formaţia suceveană, însă cei doi arbitri au dat senzaţia că gazdele puteau juca până de Crăciun şi tot nu ar fi avut nicio şansă. La finalul celor 60 de minute de joc, HC Dobrogea Sud a învins-o pe CSU Suceava cu 22-19 (13-7).

Disputa din optimile Cupei României a început destul de greoi, ambele formaţii dând impresia că se gândesc deja la vacanţă. Dacă pivoţii oaspeţilor, Nikolic şi Rakcevic, au reuşit să se „înşurubeze” pe semicerc, sucevenii au ratat din toate poziţiile şi unghiurile. Preda de pe extremă, Burlacu l-a luat la ţintă pe portarul Sijan, dar cea mai mare ratare a aparţinut lui Saşa Puljzovic care de la 10 metri nu a nimerit poarta goală a constănţenilor. Erorile din faza de atac, pentru că portarul sucevenilor Cristi Tcaciuc a apărat bine, i-au costat pe elevii antrenorilor Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei, scorul la pauză în meciul CSU Suceava – HC Dobrogea Sud fiind 7-13.

În debutul părţii secunde, timp de şase minute nu s-a marcat niciun gol. Primii care au punctat au fost sucevenii, care au reuşit să se apropie de adversarii lor la doar două goluri diferenţă, 12-14. Cum ei au ajuns periculos de aproape de experimentaţii jucători de pe litoral, Cutura, 41 de ani, Stănescu, 37 de ani, Laurenţiu Toma, 35 de ani, Branislav Anghelovski, 39 de ani, Predrag Vujadinovic, 33 de ani, George Buricea, 37 de ani, Mladen Rakcevic, 34 de ani, arbitri au favorizat jocul lent şi fragmentat impus de constănţeni şi au tratat diferit aceleaşi faze de joc în favoarea oaspeţilor. Adevărul este că şi handbaliştii suceveni s-au „pierdut” efectiv în unele momente, nici „veteranii” lor nefiind mai lucizi. Fără Târzioru şi Sipka, antrenorii suceveni nu au avut multe soluţii pe faza de atac. În consecinţă, CSU Suceava a pierdut meciul din optimile Cupei României în faţa echipei HC Dobrogea Sud cu 19-22.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Drăghici – I. Tcaciuc (1), Preda, Olariu (2), Burlacu (1), Ciubotariu, Mitrea (2), Baican (2), Petrea (2), C. Bursuc, Şoldănescu, Costea (1), Polocoşer (4), Puljzovic (4).

Rezultate consemnate în optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin:

CSU Suceava – HC Dobrogea Sud          19-22

Poli Iaşi – Dinamo                                     35-48

Potaissa Turda – HC Vaslui                     31-30

Poli Timişoara – HC „Adrian Petrea” Reşiţa 31-23

Dunărea Călăraşi – Minaur Baia Mare   37-32

Steaua – CSM Făgăraş                                23-21

CSM Satu Mare – CSM Bucureşti             27-29

HC Odorhei – CSM Focşani                       39-31