Handbal masculin, Liga Naţională

Grea victorie, la Făgăraş, a handbaliştilor de la CSU Suceava

Handbaliştii de la CSU Suceava au început returul Ligii Naţionale cu o victorie, învingând CSM Făgăraş, în deplasare, 25-28.

Sucevenii s-au întors acasă cu punctele, dar nu a fost o victorie deloc uşoară, în ciuda faptului că făgărăşenii ocupă ultimul loc în clasament, iar sucevenii i-au învins confortabil, de fiecare dată când au avut ocazia.

Elevii lui Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei încep însă, de câteva etape, să ofteze, cu moralul tot mai jos din cauza problemelor financiare pe care toată lumea le-ar vrea rezolvate cât mai curând. Dar orice om al muncii şi-ar aduna greu entuziasmul slăbit după mai bine de două luni de neplată a salariului şi cu teama că situaţia poate dura în continuare.

Profesionalismul pe care îl au în sânge şi orgoliul, chiar dacă nu plătesc facturile, nu i-au făcut însă pe suceveni să intre în teren cu o mentalitate de perdant, ci cu nevoia absolută a celor trei puncte puse în joc.

Într-o sală arhiplină (făgărăşenii sunt alături de echipa lor, chiar dacă se află în coada clasamentului), sucevenii au început prima repriză cu intenţia de a arăta parcă cine-i stăpânul, dar au marcat greu. La 7 minute după fluierul de începere era abia 0-3, CSM Făgăraş reuşind tot atunci şi primul său gol.

În min. 12, era 2-6 şi handbaliştii de la Suceava păreau a fi cei care vor face, relaxaţi, cărţile, dar imediat după aceea s-au înmuiat. Au rămas în cinci după o eliminare, au ratat de trei ori în timp ce gazdele au punctat fiecare atac şi au egalat 6-6.

Un soi de neputinţă a cuprins apoi ambele echipe, care s-au întrecut în ratări, gazdele reuşind să preia conducerea, pentru prima dată în partidă, în min. 23.

Până la pauză, echipele au ţinut aproape, jucând la fel de neinspirat, irosind ocazii, cu un plus la acest capitol pentru suceveni.

Portarii, atât Cristi Tcaciuc pentru CSU Suceava, cât şi Szopka, pentru CSM Făgăraş, şi-au făcut treaba, dar băieţii lui Chiruţ n-au mai intrat în avantaj până la pauza care a sunat la scorul 12-11.

Sucevenii au început prima repriză mobilizaţi, iar Ciobotariu a adus imediat egalarea, 12-12. Au intrat apoi în avantaj, dar n-au avut puterea să pună o distanţă mai mare de două goluri între ei şi gazde.

În min. 40, oaspeţii s-au trezit din nou egalaţi, negăsind niciun leac pentru Marian Filip, care a făcut tot ce a vrut din apărarea lor, marcând, tot meciul, 10 goluri.

15 minute, ca taurii, cu coarnele înainte, pentru victorie

Ultimul sfert de oră a fost haos. Handbaliştii de la CSU Suceava s-au întrecut în ratări, aruncări peste poartă, faze de juniorat, dar au continuat, precum taurii, cu coarnele înainte pentru victorie. A marcat frumos Florin Ciubotariu, au venit apoi „tunurile” sârbului Sipka şi ale lui Burlacu, golurile extremelor Mitrea şi Preda şi intervenţii, atunci când frigea mai tare, ale portarului Tcaciuc. Scor final, 25-28.

Victoria handbaliştilor suceveni din primul meci al returului Ligii Zimbrilor a fost grea pentru ei, grea şi pentru sucevenii care au stat cu ochii pe live scorul postat pe Facebook de un împătimit al handbalului local.

Au jucat atât de ciudat, încât i-au făcut pe făgărăşeni să creadă la un moment dat că pot câştiga, şi că doar „şmechereala” adversarilor i-a împiedicat să facă asta.

Până la sfârşitul anului, CSM Suceava va susţine încă două partide, din care măcar una trebuie să fie cu victorie.

Sâmbătă, elevii lui Adi Chiruţ joacă acasă cu CS HC „Adrian Petrea Reşita” şi în etapa următoare cu constănţenii de la Dobrogea Sud.

Sperăm ca până la prima partidă, conducerea clubului să poată „vindeca” psihicul handbaliştilor suceveni odată cu plata salariilor.

(Foto: gazetasv.ro)