Activitatea personalului operativ de pe ambulanţele Serviciului Judeţean de Ambulanţă va fi informatizată, de la 1 mai, prin dotarea tuturor autospecialelor cu tablete, ceea ce va uşura munca salariaţilor şi va reduce timpul de răspuns la caz.
Directorul SAJ Suceava, dr. Alexandru Lăzăreanu, a declarat, vineri, că toate cele 30 de maşini au fost dotate cu tablete, conectate la internet, iar pentru o anume perioadă, sistemul nou şi cel vechi vor funcţiona în paralel, pentru ca salariaţii respectivi să se obişnuiască, apoi se va trece doar pe tabletă.
Lăzăreanu a explicat că fiecare angajat de pe ambulanţă va avea o parolă, transmisă prin sms, cu care va intra în sistem, salariatul respectiv având doar câteva manevre de făcut pe tabletă: „În momentul în care te-a sunat de la 112 că ai un caz, dai accept că ai primit informaţia şi toate datele pacientului. În momentul în care ai plecat la caz, apeşi butonul că ai plecat, iar când ajungi apeşi butonul că ai ajuns la caz, iar din acel moment te ocupi de bolnav. Când te întorci la UPU, pe drum eventual completezi şi transmiţi fişa cu ce ai găsit, dacă nu – o completezi în UPU”, a precizat directorul SAJ. El a mai spus că în cazul unui pacient care a solicitat Salvarea, dar refuză să meargă şi să se interneze la spital, acesta trebuie să semneze, tot pe tabletă, dotată cu un creion electronic, că „refuz transportul la spital şi îmi asum consecinţele”. Totodată, pacientului respectiv i se poate face şi o fotografie, pentru a nu exista dubii. Dotarea cu tablete face parte dintr-un proiect al Ministerului Sănătăţii, implementat de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale.
























Comentarii