În disputa cu CSM București

Nicio șansă pentru CSU Suceava

> Într-un meci contând pentru play-out, CSU Suceava – CSM București 18-24

Într-un meci contând pentru play-out-ul Ligii Naționale de handbal masculin, CSU Suceava a întâlnit la mijlocul acestei săptămâni, în sala LPS, gruparea CSM București. Formația gazdă a evoluat modest și s-a despărțit de propriii suporteri în acest sezon competițional cu un gust amar, pierzând cu 18-24. Formația suceveană a început mai bine partida și după primele șase minute de la fluierul de start avea un avans de două goluri pe tabela de marcaj, scor 3-1. Elevii antrenorului Răzvan Bernicu s-au descurcat până la scorul de 8-6 în favoarea lor, pentru ca apoi să se „taie” complet. Până la pauză au jucat modest, au ratat din toate pozițiile și bucureștenii au intrat în avantaj la cabine, scor 11-8. În repriza secundă, în doar patru minute de la reluarea jocului, gruparea bucureșteană și-a majorat avantajul la 14-9. Diferența maximă dintre cele două echipe, una de șapte goluri, avea să fie consemnată în minutul 43, când oaspeții au punctat de pe extremă pentru 18-11. În ultimul sfert de oră, handbaliștii suceveni s-au apropiat în patru rânduri la cinci goluri, la scorurile de 13-18, 14-19, 15-20 și 16-21. Nu s-a putut mai mult și CSM București a câștigat cu 24-18 și și-a asigurat locul în Liga Națională și în sezonul viitor, indiferent de rezultatul ultimului meci din play-out cu CS Caraș Severin. CSU Suceava: Spiridon, Ilii – Roșu (4 goluri), Târzioru (3 goluri), Eros (3 goluri), Burlacu (2 goluri), Olariu (2 goluri), Petrea (1 gol), Dumitraș (1 gol), Negrușeri (1 gol), Bahan (1 gol), I. Tcaciuc, Neniță, Lăzurcă si Rugaci. Antrenor: Răzvan Bernicu. CSU Suceava va disputa turneul de baraj pentru menținerea în Liga Națională de handbal masculin pe teren neutru, la Sebeș. Turneul este programat la sfârșitul săptămânii viitoare și va reuni la start patru echipe: ultimele două clasate în play-out-ul Ligii Naționale, adică grupările CS Caraș Severin și CSU Suceava, plus echipele clasate pe locurile secunde în Divizia A, adică CSȘ Călărași și HC Argeș Pitești. Turneul se joacă după sistemul fiecare cu fiecare, primele două clasate urmând să continue din toamna în Liga Națională de handbal masculin.