Locaș de rugăciune la Tribunal

Chiar dacă, după o destul de aspră bătălie cu consiliul local sucevean de atunci pentru terenul din spatele Palatului Justiției, se aproba până la urmă ridicarea unei biserici memorial în amintirea și spre pomenirea deținuților politici decedați în vechea pușcărie comunistă, Arhiepiscopia a solicitat conducerii Tribunalului un spațiu în care să amenajeze un paraclis.
 

Acesta a existat și în vremea când clădirea a funcționat ca penitenciar. „Exista o capelă în clădire, o vreme slujeau și preoți acolo. O foloseau însă doar deținuții de drept comun. Noi, deținuții politici nu am avut acces acolo. Nici nu era cum, aveam de suferit și dacă eram surprinși închinându-ne în celulă…”, ne-a povestit Vasile Pînzaru, fost deținut politic, închis o vreme la Suceava. Conducerea Tribunalului a fost de acord cu organizarea unui paraclis în interiorul clădirii, identificând și spațiul necesar, cedat în folosință gratuită pe o perioadă de 5 ani. Se speră ca acest locaș de rugăciune să fie frecventat de justițiabili. „Deja s-a sculptat la Mănăstirea Putna o catapeteasmă frumoasă și s-au pictat câteva icoane pentru acest paraclis. Alte icoane s-au făcut la Mănăstirea Sihăstria. Va urma pictarea unor sfinți…”, a informat ÎPS Pimen în Adunarea eparhială din 28 ianuarie. Ierarhul a povestit o întâmplare din Austria, unde se afla invitat la o familie de judecători. I s-a povestit că se inaugurase în clădirea tribunalului o capelă și se mira gazda cine se va folosi de serviciile ei. „Păi, și dumneavoastră, judecătorii!, i-a răspuns senin ÎPS Pimen. E mai ușor să dai o sentință când te-ai rugat Celui de Sus să-ți lumineze mintea…”. Ulterior, cunoscuții din Austria i-au povestit ÎPS Pimen că printre rugătorii fideli ai capelei s-au înscris aproape toți judecătorii, ei recunoscând că cele câteva clipe petrecute în fața crucifixului par a-i fi făcut mai responsabili în deciziile luate. Rămâne de văzut ce se va întâmpla la noi.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI