Fotbal, Liga a III-a

Rapid cu ocaziile, Petrotub Roman cu punctele

Rapid CFR Suceava – Petrotub Roman 0 – 1 (0 – 0) ➢ În etapa a XI-a a Seriei I din Liga a III-a, Rapid CFR Suceava a suferit a doua înfrângere consecutivă, 0-1, pe teren propriu, cu Petrotub Roman, și a cedat poziția secundă, pe care se află acum gruparea nemțeană > „Ceferiștii” nu au scăpat de blestemul penaltiurilor ratate nici în această partidă > După lovitura de pedeapsă ratată etapa trecută de Semeghin în jocul de la Panciu, contra romașcanilor, Vlad Stănescu a irosit un penalti în debutul reprizei a doua

Rapid nu a putut profita de pasul greșit făcut de principala contracandidată la promovare, Sport Club Bacău, care a făcut egal în deplasare la CSM Focșani. Asta deși a avut numeroase ocazii de a marca în confruntarea cu formația romașcană. După o primă repriză nulă din toate punctele de vedere, „ceferiștii” au revenit mult mai hotărâți de la vestiare. Introdus pe teren în minutul 37, în locul lui Ionuț Plămadă, Șuleru a obținut un penalti chiar în debutul părții secunde, dar Stănescu a executat slab lovitura de pedeapsă și i-a dat posibilitatea portarului Geoacaș să se remarce. „Alb-vișiniii” au părut să treacă repede peste acest eveniment, pentru că, imediat, Golofca a ajuns în poziție ideală de gol, însă a ratat din poziție unu contra unu cu goalkeeper-ul formației adverse. Pe fondul presiunii exercitate de Rapid, Romaniuc a primit al doilea cartonaș galben, lăsându-și echipa în inferioritate numerică, iar din minutul 78, sucevenii au jucat cu doi oameni mai puțin, Ailenii fiind eliminat după ce a făcut un gest nesportiv. Oaspeții au izbutit golul victoriei în minutul 80, când Harbuzaru l-a învins pe Pascal, la una din rarele lor incursiuni în atac. Au evoluat formațiile: Rapid: Pascal – P. Bosancu, Fl. Plămadă, Ailenei, Oniu – Ghiviziu (46 Golofca, 85 Burlacu), Romaniuc, Stănescu – I. Plămadă (37 Șuleru), Ionesi (79 Sava), Sumanariu. Antrenori: Bogdan Tudoreanu și Ion Buzoianu. Petrotub: Geoacaș – Vlaicu, Marin, Ghidarcea, Drugă – Țapu, Sărițanu, Popa, Chirilă (75 Alexandru) – Harbuzaru, Vulpe (60 Gafița). Antrenori Ovidiu Marc și Iosif Susanu.