Ioan Burlică și Gabriel Conache, cei mai buni sportivi ai LPS Suceava în 2010

La fel ca la fiecare sfârșit de an, cei mai buni sportivi ai Liceului cu Program Sportiv din Suceava sunt recompensați pentru performanțele realizate. La finele lui 2010, pentru prima dată, au fost premiați un număr de 30 de sportivi, clasamentele de final fiind separate la sporturile individuale de cele la jocurile de echipă.
 

„Am hotărât ca la sfârșitul acestui an să recompensăm un număr de 30 de sportivi pentru că, în pofida greutăților financiare, rezultatele realizate de elevii noștri au fost foarte bune. Am separat sporturile individuale de cele pe echipe și am încercat cu modestele noastre puteri să oferim puțină bucurie unor sportivi care au muncit din greu un an de zile. Așa cum am menționat anterior, «tolba» cu premii din acest an a fost puțin cam «ușurică», dar tot am reușit să le oferim primilor cinci sportivi la fiecare categorie câte un impermeabil, din partea liceului nostru, iar din partea mea personal câte o șăpcuță primită de la o firmă elvețiană, cupe, medalii și diplome. Sper ca anul care vine să fie la fel de bogat ca acesta care se încheie, din punct de vedere sportiv, și noi un pic mai bogați la capitolul premii”, a declarat directorul LPS Suceava, Dumitru Bernicu. Clasamentul sporturilor individuale: Locul I – Ioan Burlică (lupte greco-romane), component al lotului național al României și câștigător al medaliei de aur la individual în Campionatul Național al juniorilor I și tot aur și la Cupa României. Locul II – Vasile Dudău și Daniel Crîșmariu (lupte greco-romane), componenți ai loturilor naționale de juniori, locul V la Campionatele Europene de juniori II, locul I la Campionatele Naționale pe echipe juniori II și locul I la individual în Campionatul Național. Locul III – Iuliana Chelaru (atletism), componentă a lotului național de junioare II al României, locul III la Campionatele Naționale de juniori I, locul III la Campionatele Naționale Școlare și locul II la ONSS. Locul IV – Ionuț Acostăchioaie (lupte greco-romane), component al lotului național, locul I la Campionatele Naționale de juniori II pe echipe, locul III la Campionatele Naționale de juniori II, locul II la Campionatele Naționale Școlare, locul III la Cupa României. Locul V – Mihai Mihuț și Mihai Constantin (lupte greco-romane) și Andrei Trofin (atletism), componenți ai Centrului Național de Excelență, locul I la Campionatele Naționale de juniori II pe echipe, locul II la Campionatele Naționale de juniori II la individual (pentru luptători); locul II la Campionatele Naționale de juniori I, locul III la Campionatele Naționale Școlare, locul III la Campionatele Naționale de juniori I în sală. Clasamentul la jocurile de echipă: Locul I – Gabriel Conache (rugbi) – component al lotului național seniori, locul IV la Campionatele Mondiale de tineret, locul III la Campionatele Europene Locul II – Ionuț Florea (rugbi) – component al lotului național juniori, locul IV la Campionatele Mondiale de tineret, locul III la Campionatele Europene Locul III – Alin Ilii (handbal) – component al lotului național de tineret calificat la Campionatele Europene Locul IV – Mihai Sandu (handbal) – lotul național de juniori calificat la Campionatele Europene, locul III la Campionatul Mondial Școlar Locul IV – Irina Ivan (handbal) – lotul național de tineret, locul X la CE de junioare și calificare la CM de tineret Locul V – Irina Andreica (volei) – locul III cu naționala de cadete a României la Balcaniadă În clasamentul echipelor, pe locul întâi s-a clasat echipa de lupte greco-romane juniori II, locul I la Campionatele Naționale, pe locul II situându-se echipa de handbal masculin juniori II, locul VIII la turneu final a CN, iar locul III, formația de handbal copii, locul IV la turneul final la minihandbal. Au mai primit mențiuni pentru rezultate deosebite, Mihai Romaș (atletism), Ioana Pascar (atletism), Andreea Cucoșel (atletism), Andrei Apetre (lupte), Mihai Florea (lupte), Ștefan Babei (lupte), Bogdan Amărculesei (lupte), Florin Plămadă (fotbal), Ionel Ungureanu (fotbal), Cătălin Constantineanu (rugbi), Diana Ivanov (handbal), Dan Negrușeri (handbal), Cristian Iriciuc (handbal), Mihai Moțpan (handbal), Bogdan Cozorici (handbal), Andreea Petruneac (handbal).

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: