Handbal, Liga Națională - „Studenții” au urcat pe podium

CS Universitatea, super-victorie la Odorhei !

HC Odorhei – CS Universitatea Suceava 27 – 29 (15-16)

Spectacol, echilibru, adrenalină, răsturnări de situație și în final o victorie meritată a „studenților”, care au încheiat meciul de la Odorheiu-Secuiesc cu o horă a bucuriei, după ce au dispus cu 29-27 de HC Odorhei, una dintre principalele contracandidate în lupta pentru clasarea pe un loc de cupă europeană la finele actualei stagiuni. Grație succesului obținut aseară, cel puțin până la disputarea celorlalte jocuri din etapa a IX-a, CS Universitatea urcă pe locul 3 în clasamentul Ligii Naționale, unde a acumulat 12 puncte, la fel ca Energia Liginitul Tg. Jiu, însă cu un golaveraj superior gorjenilor.
Dramatismul din final a fost pe undeva previzibil din primele minute ale întâlnirii, când niciuna dintre echipe nu a reușit să se desprindă la mai mult de un gol. A fost nevoie de 13 minute pentru ca „studenții” să conducă cu 7-5. Cel mai mare avantaj al primei reprize s-a înregistrat în minutul 18, când după un gol marcat de Cristi Bursuc, CS Universitatea a condus cu 10-7. Gazdele, care au avut în portarul Sorin Bârză un adevărat înger păzitor al buturilor, au reușit să revină pe tabela de marcaj, în minutul 23 scorul fiind 12-12. Cei care au intrat însă în avantaj la vestiare au fost jucătorii lui Leonard Bibirig, susținuți de pe margine și de selecționerul Petru Ghervan. Scor la pauză 15-16.
Debutul părții secunde aparține tot sucevenilor care reușesc să refacă avantajul de trei goluri, scor 19-16, asta deși Tcaciuc a fost eliminat 2 minute. Cu golgheterul Andrei Mihalcea în zi mare și cu Vladimir Rusia la linia de 9 metri, gazdele au reușit să revină din nou restabilind egalitatea în minutul 46, scor 22-22. Mai mult, jucătorii lui Constantin Ștefan au preluat conducerea cu 23-22 și 25-24 însă, fie că a fost Adomnicăi, fie Dediu, fie Gavriloaia sau Bursuc, sucevenii au reușit să se adune și să ofere o replică pe măsură. CS Universitatea l-a mai avut între buturi și pe Iulian Andrei, intervențiile sale din ultimele minute ale meciului fiind importante în economia rezultatului final. În minutul 53, gazdele conduceau în premieră la două goluri diferență, 26-24, dar „studenților” le-a trebuit doar un minut pentru a întoarce rezultatul în favoarea lor, 28-27 pentru CSU. În ultimele secunde Cristi Adomnicăi înscrie și stabilește scorul final, Chiruț se bucură excesiv și este eliminat însă, mai presus de toate, echipa locală de handbal a obținut un succes extrem de important într-un derbi european, dacă ne gândim că ambele formații reprezintă România în ediția 2009-2010 a Cupei Challenge.