Distins cu premiul anual pentru muzeografie

Muzeograful Marcel Catrinar, de la Complexul Muzeal al Bucovinei, a obținut premiul pentru muzeologie „Prof. dr. Radu Florescu”, acordat de Centrul pentru Formare, Educație Permanentă și Management în Domeniul Culturii absolvenților unor programe de perfecționare în muzeografie. Este un premiu foarte important pentru muzeografi și pentru muzeul sucevean, în general, spune directorul general al complexului, Emil Constantin Ursu, întrucât se acordă o singură dată pe an, la nivelul țării.
 

Premiul, în valoare de 12 milioane lei, a fost decernat vinerea trecută, la Bușteni, și reprezintă rezultatul obținut în urma stagiului de perfecționare, realizat de muzeograf în perioada 2003-2005, finalizat cu lucrarea „Victor Morariu – istoric și om de cultură al Bucovinei. Valorificare expozițională”. Premiul a fost instituit în memoria prof. Radu Florescu, specialist renumit în muzeologie, care a predat la mai multe universități din țară și străinătate, decedat în 2003. După încheierea programului de perfecționare, la faza finală au participat 80 de candidați din mai multe județe, ale căror lucrări, de asemenea reprezentative în domeniul muzeografiei, au fost notate cu 9 și 10. Juriul, format din 5 specialiști în do-meniu, a considerat că lucrarea lui Marcel Catrinar reprezintă o premieră prin modul de abordare a subiectului, autorul prezentând, de fapt, un proiect de expoziție, având în centru o personalitate bucovineană. De altfel, dl Ursu a precizat ieri că premiantul a înțeles rolul muzeografului: „El a priceput care e rolul unui muzeograf; unii colegi nu înțeleg că muzeul nu este o instituție de cercetare, ci una de relații cu publicul, pentru public”. Marcel Catrinar are 31 de ani și lucrează ca ghid la Cetatea de Scaun din anul 2000.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI