La bugetul Sucevei

Prejudiciu de peste 250.000 de lei prin acordarea de abonamente gratuite pe durata vacanţei de vară

> Beneficiari au fost elevii din anii terminali, suma facturată şi încasată de TPL fiind recuperată în urma misiunii de audit a Camerei de Conturi

Primăria Municipiului Suceava a onorat „pe nedrept” facturi emise de societatea comercială Transport Public Local, acestea reprezentând contravaloarea abonamentelor de călătorie acordate gratuit elevilor din învăţământul preuniversitar. Recentul raport de audit al Camerei de Conturi Suceava evidenţiază că, la categoria de operaţiuni „cheltuieli cu asistenţa socială”, de respectiva facilitate au avut parte, în lunile iunie, iulie şi august 2024, doar elevii claselor a VIII-a şi a XII-a. Aceasta contrar prevederilor Hotărârii Consiliului Local nr. 25 din 31 ianuarie 2024, potrivit cărora gratuitatea era valabilă doar pe parcursul anului şcolar. De asemenea, facilităţile contraveneau Ordinului 3800 din 2023 al Ministerului Educaţiei Naţionale, care stipula precis „excepţii cu privire la modul de încheiere a anului şcolar pentru aceşti elevi”. Prin acordarea abonamentelor gratuite pe durata vacanţei şcolare – motivate de examenele de evaluare naţională şi de bacalaureat – bugetul municipiului Suceava a fost prejudiciat cu 251.125,70 de lei, iar, conform Raportului Camerei de Conturi, suma a fost recuperată integral pe durata misiunii de auditare financiară.

De precizat este că, la începutul anului 2024, primarul Ion Lungu reliefa că, în fapt, în Suceava, transportul elevilor nu este gratuit, primăria fiind cea care, lunar, plătea către societatea Transport Public Local, câte 75 de lei pentru fiecare dintre aceştia. Fostul edil-şef califica legislaţia în vigoare drept una „ambiguă”, prevăzând că „finanţarea se întoarce către bugetele locale prin sume defalcate de la bugetul de stat”. Însă, potrivit lui Ion Lungu, „banii din această sursă nu prea veneau”, nefiind stipulat clar „care sunt finanţatorii şi ce procentaj revine bugetului local, respectiv bugetului de stat, de cealaltă parte”. Anual, din suma de circa 6 milioane de lei achitată de Primăria Suceava pentru abonamentele acordate gratuit învăţământului preuniversitar, doar o treime este susţinută cu titlul de defalcări de la bugetul statului. Tot atunci, Primăria Sucevei transmitea Instituţiei Prefectului o adresă prin care solicita susţinerea demersurilor în vederea acordării, în anul 2024, a sumelor guvernamentale aferente abonamentelor de călătorie gratuite din învăţământul preuniversitar.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI