„Suntem deosebit de bucuroşi că anul acesta putem organiza Festivalul Arcanul. Aşa cum ştiţi, anul trecut, pandemia nu ne-a dat această posibilitate. Am considerat că oamenii au nevoia imperioasă de a se regăsi într-un cadru de sărbătoare. Strada Bogdan Vodă a fost pregătită pentru acest eveniment, amenajarea practic a fost gândită pentru închidere la sfârşit de săptămână, aşa încât pietonii să se poată bucura în linişte nu doar de spectacol, ci şi de zilele frumoase de vară. Anul acesta am organizat şi Tabăra de Pictură «Traian Postolache», reunind o serie de artişti locali şi nu numai. Sperăm ca atât rădăuţenii, cât şi oaspeţii să rămână cu amintiri plăcute la finalul Zilelor Municipiului”, ne-a declarat primarul municipiului Rădăuţi, Bogdan-Andrei Loghin
Concerte Voltaj, Sorin Costiuc Band, Density Grace, Mario Joy şi DJ Sava, la Zilele Rădăuţiului
Primăria Rădăuţi organizează de joi până duminică Zilele Rădăuţiului şi Festivalul Internaţional de Folclor „Arcanul”.
Pe parcursul celor patru zile vor avea loc manifestări culturale, sportive, o paradă a cântecului, dansului şi portului popular, înmânarea diplomelor „cuplurilor de aur”, dar şi spectacole de muzică populară şi uşoară şi un foc de artificii.
Între alte evenimente propuse de organizatori se numără lansări de carte, expoziţii de cămăşi tradiţionale, vernisajul taberei de pictură „Traian Postolache”, înmânarea „Diplomei de aur” cuplurilor care au împlinit 50 de ani de căsătorie, competiţii sportive, spectacole ale formaţiilor participante la Festivalul „Arcanul”, concerte Voltaj, Sorin Costiuc Band, Density Grace, Mario Joy şi DJ Sava. (M.A., D.L.)
























Comentarii